Products
Manufacturer of a wide range of products which include Single Channel Slip Ring Rotary Joint with DC to 18 GHz Frequency Range and,1 Channel HF Rotary Slip Ring with 1500W Peak Power and 18 GHz Frequency Range,Through Bore Electri...
MOQ: 10pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT/CC/Paypal |
| Supply Ability | 500 pieces /Week |
| Delivery Time | 2 weeks ARO |
| Packaging Details | Standard/On Request |
| Frequency Range | DC to 18 GHz |
| Peak Power, Max | 1500 W @ 1 GHz |
| Phase WOW (degrees max) | 1° |
| Insertion Loss ,WOW | 0.04 dB |
| IP Protection level | IP 60 per EN 60529 |
| Case material | Stainless steel |
| Material contact | Beryllium Copper |
| Application | Vehicle Turrets |
| Brand Name | JINPAT |
| Model Number | LPHF-01B |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT/CC/Paypal |
| Supply Ability | 50K units/week |
| Delivery Time | 2 weeks ARO |
| Packaging Details | Standard/On Request |
| Channel Number | 1 |
| Frequency Range | DC to 18GHz |
| Peak Power, max | 1500W |
| Brand Name | JINPAT |
| Model Number | LPHF-01A |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT/CC/Paypal |
| Supply Ability | 1000 units/week |
| Delivery Time | 2 weeks ARO |
| Packaging Details | Standard/On Request |
| Inner Diameter | Φ50mm |
| Working Speed | 0~300rp |
| Contact Material | Precious Metal |
| Operating Speed | 300 rpm |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Rating Voltage | 240VAC/ DC |
| Lead Wire Length | Stator:300mm Rotor:300mm |
| Brand Name | JINPAT |
| Model Number | LPT050 |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT/CC/Paypal |
| Supply Ability | 1000 units/week |
| Delivery Time | 2 weeks ARO |
| Packaging Details | Standard/On Request |
| Inner Diameter | Φ50mm |
| Working Speed | 0~300rp |
| Contact Material | Precious Metal |
| Operating Speed | 300 rpm |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Rating Voltage | 240VAC/ DC |
| Lead Wire Length | Stator:300mm Rotor:300mm |
| Brand Name | JINPAT |
| Model Number | LPT050 |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT/CC/Paypal |
| Supply Ability | 500 pieces /Week |
| Delivery Time | 2 weeks ARO |
| Packaging Details | Standard/On Request |
| Circuits | 6 circuits@8A; 24 circuits@signals |
| Voltage Rating | 800VDC/150VDC/24V/5VDC |
| Electric noise | Within 10 mΩ |
| Protection level | IP54 |
| Contact | Nobel Metal |
| Advantages | 100 MB to 1 GBPS optional |
| Application | Mechanical equipment |
| Brand Name | JINPAT |
| Model Number | LPT040-0610-24S |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT/CC/Paypal |
| Supply Ability | 1000 units/week |
| Delivery Time | 2 weeks ARO |
| Packaging Details | Standard/On Request |
| Inner Diameter | Φ96mm |
| Working Speed | 0~300rp |
| Contact Material | Precious Metal |
| Working Temperature | -20°C~+60°C |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Rating Voltage | 240VAC/ DC |
| Lead Wire Length | Stator:300mm Rotor:300mm |
| Name | Through Hole Slip Ring |
| Brand Name | JINPAT |
| Model Number | LPT096 |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT/CC/Paypal |
| Supply Ability | 1000 units/week |
| Delivery Time | 2 weeks ARO |
| Packaging Details | Standard/On Request |
| Inner Diameter | Φ38.1mm |
| Working Speed | 0~300rp |
| Contact Material | Precious Metal |
| Operating Speed | 300 rpm |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Rating Voltage | 240VAC/ DC |
| Insulation Resistance | ≥500MΩ@500VDC |
| Working Temperature | -20°C~+60° |
| Brand Name | JINPAT |
| Model Number | LPT038 |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT/CC/Paypal |
| Supply Ability | 1000 units/week |
| Delivery Time | 2 weeks ARO |
| Packaging Details | Standard/On Request |
| Inner Diameter | Φ60mm |
| Working Speed | 0~300rp |
| Contact Material | Precious Metal |
| Working Temperature | -20°C~+60°C |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Rating Voltage | 240VAC/ DC |
| Lead Wire Length | Stator:300mm Rotor:300mm |
| Brand Name | JINPAT |
| Model Number | LPT060 |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT/CC/Paypal |
| Supply Ability | 1000 units/week |
| Delivery Time | 2 weeks ARO |
| Packaging Details | Standard/On Request |
| Inner Diameter | Φ70mm |
| Working Speed | 0~300rp |
| Contact Material | Precious Metal |
| Working Temperature | -20°C~+60°C |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Rating Voltage | 240VAC/ DC |
| Lead Wire Length | Stator:300mm Rotor:300mm |
| Name | through bore slip ring |
| Brand Name | JINPAT |
| Model Number | LPT070 |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10pcs
Price: Negotiable
| Payment Terms | TT/CC/Paypal |
| Supply Ability | 1000 units/week |
| Delivery Time | 2 weeks ARO |
| Packaging Details | Standard/On Request |
| Inner Diameter | Φ120mm |
| Working Speed | 0~300rp |
| Contact Material | Precious Metal |
| Working Temperature | -20°C~+60°C |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Rating Voltage | 240VAC/ DC |
| Lead Wire Length | Stator:300mm Rotor:300mm |
| Brand Name | JINPAT |
| Model Number | LPT120 |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!