| Circuits | 56 CKT |
| Rotating Speed | 0-300rpm or higher |
| Operating Temperature | -20℃~+60℃ (Industrial) |
| Operating Humidity | 60%RH or higher |
| Voltage | 240V VC/DC |
| Current Capacity | 2A per circuit |
| Contact Material | Precious Metal |
| Housing Material | Aluminum Alloy |
| Dielectric Strength | ≥500VAC@50Hz(P), ≥100VAC@50Hz(S) |
| Torque | ≤0.88 g.m |
| Insulation Resistance | ≥100MΩ@500VDC(P), ≥10MΩ@100VDC(S) |
| Wire Type | AWG30# Teflon or others |
| Wire Length | 250mm (optional) |
| Dynamic Resistance Fluctuation | ≤35mΩ |
| Life Span | Customizable |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | JINPAT |
| Model Number | LPC063-56A |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL |
View Detail Information
Explore similar products
Miniature Through Bore Rotary Slip Ring 18 CKT 2A IP54 Optical Rotary Joint
IP54 Coaxial Miniature Through Bore Slip Ring Rotating Speed Optional 240VAC
24 Circuits 2A Single Mode Rotary Slip Ring 300rpm Fiber Optic Rotary Joint
One Channel 18GHz Rotary Slip Ring With SMA Female Connector Multiple Slip Ring
Product Specification
| Circuits | 56 CKT | Rotating Speed | 0-300rpm or higher |
| Operating Temperature | -20℃~+60℃ (Industrial) | Operating Humidity | 60%RH or higher |
| Voltage | 240V VC/DC | Current Capacity | 2A per circuit |
| Contact Material | Precious Metal | Housing Material | Aluminum Alloy |
| Dielectric Strength | ≥500VAC@50Hz(P), ≥100VAC@50Hz(S) | Torque | ≤0.88 g.m |
| Insulation Resistance | ≥100MΩ@500VDC(P), ≥10MΩ@100VDC(S) | Wire Type | AWG30# Teflon or others |
| Wire Length | 250mm (optional) | Dynamic Resistance Fluctuation | ≤35mΩ |
| Life Span | Customizable | Place of Origin | China |
| Brand Name | JINPAT | Model Number | LPC063-56A |
| Certification | ISO/CE/RoHS/UL | ||
| High Light | 56 circuit electrical slip ring ,240V 2A rotary slip ring ,300rpm industrial slip ring | ||
Bargain Price Only in Alibaba
The LPM micro-capsule slip ring can integrate 30 or more circuits, and the optional outer diameter is 12.5mm~16mm. This series adopts advanced military surface treatment technology, featuring high precision, compactness and easy assembly. The gold-to-gold contact ensures low resistance and long service life. Representative models: LPM 04A / 06A / 12F / 18C / 24A / 30A, etc. It can integrate various signals: Ethernet, USB, RS, LVDS, CAN bus, FireWire, SDI and HDMI, etc. In addition, various non-standard slip rings can be customized.
Product parameter table
| Electrical & Electronics | Mechanical | Enviromental | |||
| Circuits | 56 CKT | Rotating Speed | 0-300rpm or higher | Temperature | Industrial: -20℃~+60℃ |
| 56×2A | Military: -50℃~+80℃ | ||||
| Voltage | 240V VC/DC | Contact Material | Precious Metal | Humidity | 60%RH or higher |
| Housing Material | Aluminum Alloy | Protection Grade | / | ||
| Dielectric Strength | ≥500VAC@50Hz(P) ≥100VAC@50Hz(S) | Torque | ≤0.88 g.m (for reference) | Others | |
| Insulation Resistance | ≥100MΩ@500VDC(P) ≥10MΩ@100VDC(S) | Wire Type | AWG30# Teflon or others | Life Span | Customizable |
| Dynamic Resistance Fluctuation Value | ≤35mΩ | Wire Length | 250mm(optional) | ||
JINPAT LPC063-56A compact size slip ring shares the same number of channels with LPC-56A. The differences between the two model are basically their sizes and some properties. LPC063-56A capsule slip ring is shorter than LPC-56A, the former is only 63mm. Since it has a relatively smaller size at large, the rated voltage of LPC063-56A is 110V while the LPC-56, 220V. Meanwhile the rated current is lowered with a smaller insulation strength, which is 1.5A for each channel. If you are looking for capsule slip ring with powerful transmission capacity, JINPAT is the right company you should turn to. Contact us for more slip ring models catalogue.
Providing free custom slip rings solutions,creating propulsion for your technology
![]()
![]()
![]()
We focus on developing, designing, manufacturing high quality sliprings, and offer various solutions for rotating systems.
A slip ring is an electromechanical device that allows the transmission of power and electrical signals from a stationary to a rotating structure. A slip ring can be used in any electromechanical system that requires rotation while transmitting power or signals. It can improve mechanical performance, simplify system operation and eliminate damage-prone wires dangling from movable joints.
3.What kinds of slip rings do we provide
4. How do I choose a slip ring?
Proper selection of a slip ring solution requires details about your application’s operating parameters including total circuits, voltage and amps per circuit, operating speed, and mounting type. If you are confident that a custom / modified solution is most likely required or need assistance in your selection, contact us to Get Started.
5. Do you provide custom slip rings?
Yes, if you are confident that a custom / modified solution is most likely required or need assistance in your selection, contact us to Get Started. Our engineers will come up with perfect solution for your needs.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
1996
Total Annual:
16000000-17000000
Employee Number:
500~1000
Ecer Certification:
Verified Supplier
JINPAT Electronics, founded in 1996, is a national high-tech enterprise specializing in R&D, manufacturing and sales of high-precision slip rings. Typical products like Capsule Slip Ring, Through-bore Slip Ring, Large-current Slip Ring, Coax Rotary joint, Fiber Optic Slip Ring, Separate Sli... JINPAT Electronics, founded in 1996, is a national high-tech enterprise specializing in R&D, manufacturing and sales of high-precision slip rings. Typical products like Capsule Slip Ring, Through-bore Slip Ring, Large-current Slip Ring, Coax Rotary joint, Fiber Optic Slip Ring, Separate Sli...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!