China VS-80CPQ150PBF
China VS-80CPQ150PBF
  1. China VS-80CPQ150PBF
VS-80CPQ150PBF
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Part Number VS-80CPQ150PBF
Manufacturer Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Lifecycle New from this manufacturer
Delivery DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information VS-80CPQ150PBF More Information
ECAD Request Free CAD Models
Mount Through Hole
Height 20.7 mm
Schedule B 8541100080
Number of Pins 3
Forward Current 80 A
Max Surge Current 1.93 kA
Element Configuration Common Cathode
Average Rectified Current 40 A
Min Operating Temperature -55 °C
Max Reverse Leakage Current 200 µA
Peak Non-Repetitive Surge Current 1.93 kA
Products Category Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Arrays
Qty 143 In Stock
Applications Wired networking Grid infrastructure Portable electronics
Width 5.31 mm
Length 15.87 mm
Case/Package TO-247-3
Contact Plating Tin
Forward Voltage 1.09 V
Peak Reverse Current 200 µA
Max Reverse Voltage (DC) 150 V
Max Operating Temperature 175 °C
Natural Thermal Resistance 0.24 °C/W
Max Forward Surge Current (Ifsm) 1.93 kA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) 150 V