| Part Number | VS-80CPQ150PBF |
| Manufacturer | Vishay General Semiconductor – Diodes Division |
| Lifecycle | New from this manufacturer |
| Delivery | DHL、UPS、FedEx、Registered Mail |
| Payment | T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union |
| More Information | VS-80CPQ150PBF More Information |
| ECAD | Request Free CAD Models |
| Mount | Through Hole |
| Height | 20.7 mm |
| Schedule B | 8541100080 |
| Number of Pins | 3 |
| Forward Current | 80 A |
| Max Surge Current | 1.93 kA |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Average Rectified Current | 40 A |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Max Reverse Leakage Current | 200 µA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1.93 kA |
| Products Category | Discrete Semiconductor - Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Qty | 143 In Stock |
| Applications | Wired networking Grid infrastructure Portable electronics |
| Width | 5.31 mm |
| Length | 15.87 mm |
| Case/Package | TO-247-3 |
| Contact Plating | Tin |
| Forward Voltage | 1.09 V |
| Peak Reverse Current | 200 µA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 150 V |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Natural Thermal Resistance | 0.24 °C/W |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 1.93 kA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 150 V |