| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1000ton per month |
| Delivery Time | 10 working days after received your payment |
| Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Product Name | 0.3mm-6mm Thickness FKM Rubber Sheet |
| Surface | Smooth |
| Tensile Strength | 2-20Mpa |
| Width | From 0.90 to 2.0m |
| Application | Industrial Commercial Grade |
| Brand Name | Skypro |
| Model Number | SK1002 |
| Certification | ROHS/SGS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Fiberglass based SBS Modified Bitumen Waterproofing Membrane / Rubber Sheet Roll
Green red Flooring / gasket use thin 1mm 2mm rubber sheet roll wear resistant
Dielectrical rubber matting rolls / max voltage 100000V insulation rubber sheet
Custom Width self-adhesive / PSA backing rubber sheet roll , easy released glue
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 1000ton per month |
| Delivery Time | 10 working days after received your payment | Packaging Details | Packed in carton firstly,and then reinforced with wooden case for outer packing |
| Product Name | 0.3mm-6mm Thickness FKM Rubber Sheet | Surface | Smooth |
| Tensile Strength | 2-20Mpa | Width | From 0.90 to 2.0m |
| Application | Industrial Commercial Grade | Brand Name | Skypro |
| Model Number | SK1002 | Certification | ROHS/SGS |
| Place of Origin | China |
Flooring, Bath, Golf, Outdoor, Bar, Exercise, Automotive and various industrial applications requiring oil and heat resistance.
Nanjing Skypro Rubber & Plastic Co., Ltd specializes in manufacturing high-performance rubber sheets including NR, SBR, CR, NBR, EPDM, CSM, FKM, and Silicone materials. With over two decades of experience, we are among the top 10 largest rubber factories in China, producing over 18,000 tons of rubber sheet products annually.
Our FKM sheets are specifically designed for industries requiring exceptional heat and oil resistance. These sheets exhibit excellent resistance to aging and flame, making them ideal for demanding applications in chemical processing, aerospace, and high-temperature environments.
| Packing Method | Packed in roll or flat sheet, 50-100kg/roll or according to client specifications |
|---|---|
| Packing Material | Inner PE film + outer woven plastic bags standard; palletized for extra reinforcement |
| Shipping Marks | Neutral packing with printed marks |
| Delivery Time | 15 days after receipt of PO and down payment |
| Freight Options | Sea (FCL & LCL) or air freight |
| Custom Services | Cutting services for special sizes; extra lamination with PSA, textiles or other materials |
Skypro is a professional manufacturer of rubber sheets with over two decades of experience. We rank among the top 10 largest rubber factories in China.
We produce more than 18,000 tons of rubber sheet products each year to meet global demand.
We are pleased to offer free samples. New clients are expected to pay for delivery costs, which will be deducted from the payment for formal orders.
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
1997
Employee Number:
400~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Nanjing Skypro Rubber & Plastic Co., Ltd., is a professional manufacturer leading in designing, producing and exporting various types of rubber and plastic belt including rubber sheeting, rubber matting, rubber tile as well as other nonstandard rubber products. Our products range from Comme... Nanjing Skypro Rubber & Plastic Co., Ltd., is a professional manufacturer leading in designing, producing and exporting various types of rubber and plastic belt including rubber sheeting, rubber matting, rubber tile as well as other nonstandard rubber products. Our products range from Comme...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!