
Qingdao Shun Cheong Rubber machinery Manufacturing Co., Ltd.
| Payment Terms | T/T,L/C |
| Delivery Time | 25-35 days |
| Brand Name | SFC |
| Certification | CE, ISO |
| Place of Origin | Qingdao, China |
View Detail Information
Explore similar products
2RT Rubber Vulcanizing Press
Rubber Mixing Machine 2 Roll Ball Bearing Bush SGS Approved
Energy Saving Low Noise Rubber Vulcanizing Machine
ISO 75 Mm Cold Feed Extruder Machine For Rubber Sealing Strip
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C | Delivery Time | 25-35 days |
| Brand Name | SFC | Certification | CE, ISO |
| Place of Origin | Qingdao, China | ||
| High Light | 160mm Roll Diameter Lab Mixing Mill ,320mm Roll Working Length Lab Rubber Compound Mill ,50-60HRC Roll Hardness XK-160 Mixing Mill | ||
| Roll Diameter | 160mm |
| Roll Working Length | 320mm |
| Roll Hardness | 50-60HRC |
| Front Roll Linear Speed | 8.95m/min |
| Ratio before and after roll | 1: 1.35 |
| Roll Range | 0--4.5 mm |
| Minimum thickness of the tablets | 0.3mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2008
Total Annual:
5,000,000-10,000,000
Employee Number:
20~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Qingdao Shun Cheong Rubber Machinery Manufacturing Co., Ltd is located in Qingdao west coast new economic district, which is a high-tech enterprise specializing in the production of rubber machinery in China. Honorary titles of Qingdao "Specialized and New" Enterprise, National "High-... Qingdao Shun Cheong Rubber Machinery Manufacturing Co., Ltd is located in Qingdao west coast new economic district, which is a high-tech enterprise specializing in the production of rubber machinery in China. Honorary titles of Qingdao "Specialized and New" Enterprise, National "High-...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!