| Packaging Details | Wooden cases |
| Delivery Time | 10 Work Days |
| Payment Terms | T/T,Cash,L/C, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 5 units per month |
| warranty | 1 Year |
| customized support | OEM, ODM, OBM, Software reengineering |
| place of origin | Guangdong, China |
| Keyword | Conductor tensile + elongation test device |
| Power supply | AC220V 50HZ |
| Weight | 75kg |
| Dimension | 45cm*36cm*175cm |
| Standard | GB, ASTM, DIN, JIS, CCC |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | CHENGFENG |
| Certification | ISO,CE |
| Model Number | CF8327 |
View Detail Information
Explore similar products
Thermal Stability Testing Machine GB/T2951.7 UL758
Servo Cable Extrusion Testing Machine GB12972
GB/T11835 Thermal Load Testing Device For Rock Wool Insulation
Water Curtain Cabinet Residual Paint Powder May Collide With The Water Curtain
Product Specification
| Packaging Details | Wooden cases | Delivery Time | 10 Work Days |
| Payment Terms | T/T,Cash,L/C, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 5 units per month |
| warranty | 1 Year | customized support | OEM, ODM, OBM, Software reengineering |
| place of origin | Guangdong, China | Keyword | Conductor tensile + elongation test device |
| Power supply | AC220V 50HZ | Weight | 75kg |
| Dimension | 45cm*36cm*175cm | Standard | GB, ASTM, DIN, JIS, CCC |
| Place of Origin | China | Brand Name | CHENGFENG |
| Certification | ISO,CE | Model Number | CF8327 |
Main uses: Mainly suitable for testing the tensile force, tearing, peeling, and relay force of various materials... and other physical properties; It is used for wire elongation and tensile strength tests, as well as tensile and tensile tests for textiles and leather.
Technical Parameters:
1. Measurement selection: 10, 20, 50, 100, 200, 300kg optional
2. Load resolution: 0.01kg
3. Maximum stroke (excluding fixture): 800mm
4. Test speed: 50~500mm/min arbitrarily adjustable, electronic digital display frequency conversion speed regulation
5. Speed accuracy: 50±0.5mm, 500±1.0mm.
6. Display: digital display, which can display the rupture value and directly display the elongation. It has a peak lock function
7. Drive mode: AC speed regulating motor
8. Unit conversion: Kgf / N or Kgf / lb
9. Elongation display (standard elongation device): electronic digital display direct reading, resolution: 0.01%
10. Tensile strength (kg/cm2) = rupture value (kg) / cross-sectional area of the specimen (cm2)
11. Microcomputer control, equipped with R232 computer interface, which can be connected to the computer for operation, and can be operated directly by the panel
12. Dimensions (W×D×H): 45cm×36cm×175cm
13. Weight: 75kg
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2004
Total Annual:
5000-8000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
CHENGFENG is a professional manufacturer of Building materials/ Wire/ Plastics/ Rubber Fire retardant testing equipment 1. Fire Testing Equipment 2. Building Material Fire Tester 3. Wire and Cable Fire Tester 4. Environmental Test Chamber 5. Textile Testing Equipment 6. Plastic T... CHENGFENG is a professional manufacturer of Building materials/ Wire/ Plastics/ Rubber Fire retardant testing equipment 1. Fire Testing Equipment 2. Building Material Fire Tester 3. Wire and Cable Fire Tester 4. Environmental Test Chamber 5. Textile Testing Equipment 6. Plastic T...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!