| Payment Terms | T/T, Cash.L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 5 units per month |
| Delivery Time | 10 Work Days |
| Packaging Details | Wooden cases |
| Surface force | 1.0 ± 0.05N |
| Test voltage | 100-600V |
| Maximum test current: | 3A |
| Distance between two electrodes: | 4.0mm |
| Dropping device | Dropping time interval can be set arbitrarily |
| Test chamber volume | 0.5M³,depth 60x width95x height90cm |
| External dimensions | depth x width x height: 61x 120x 105cm |
| Outer box material | mirror stainless steel |
| Brand Name | CHENGFENG |
| Model Number | CF8352 |
| Certification | ISO,CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Laboratory Salt Spray Corrosion Tester NSS / CASS Tester Machine 220V 2KW 50H
Electro Hydraulic All Purpose Material Testing Machine Microcomputer Controlled
ASTM D149 Solid State Voltage Breakdown Tester Lab Rubber Test Equipment
HV Polymeric Insulator Testing Machine Track And Erosion Testing Wheel Tracking
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Cash.L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 5 units per month |
| Delivery Time | 10 Work Days | Packaging Details | Wooden cases |
| Surface force | 1.0 ± 0.05N | Test voltage | 100-600V |
| Maximum test current: | 3A | Distance between two electrodes: | 4.0mm |
| Dropping device | Dropping time interval can be set arbitrarily | Test chamber volume | 0.5M³,depth 60x width95x height90cm |
| External dimensions | depth x width x height: 61x 120x 105cm | Outer box material | mirror stainless steel |
| Brand Name | CHENGFENG | Model Number | CF8352 |
| Certification | ISO,CE | Place of Origin | China |
| High Light | leakage trace testing machine for rubber ,rubber testing equipment with warranty ,leakage detection machine for materials | ||
Basic principle: Under the influence of humid and impurity environments on electrical products, insulation leakage may occur between charged parts of different polarities or between charged parts and grounded metal. The generated arc can cause breakdown and short circuit to the electrical appliance, material corrosion due to discharge, and even lead to fire.
The leakage trace test is a destructive test conducted on insulation materials to simulate the above situation. The experiment is to apply a certain voltage and drop a specified volume of contaminated liquid (0.1% NH 4 CL) at a fixed height (35mm) for 30 seconds on the surface of a solid insulation material, between platinum electrodes of a specified size(2mm×5mm), to evaluate the tolerance of the solid insulation material surface under the combined action of an electric field and a contaminated medium, and to determine its relative tracking index (CT1) and resistance to tracking index (PT1).
Compliant with standard: Meets the requirements of GB/T4207 testing standard.
Electrode: Two rectangular platinum electrodes with a cross-sectional area of 2mm×5mm. One end edge has a 30°slope.
Surface force: 1.0 ± 0.05N
Test voltage: 100-600V
Maximum test current: 3A
Distance between two electrodes: 4.0mm
Dropping device: Dropping time interval can be set arbitrarily
Test chamber volume: 0.5M³,depth 60x width95x height90cm
External dimensions: depth x width x height: 61x 120x 105cm
Outer box material: mirror stainless steel.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2004
Total Annual:
5000-8000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
CHENGFENG is a professional manufacturer of Building materials/ Wire/ Plastics/ Rubber Fire retardant testing equipment 1. Fire Testing Equipment 2. Building Material Fire Tester 3. Wire and Cable Fire Tester 4. Environmental Test Chamber 5. Textile Testing Equipment 6. Plastic T... CHENGFENG is a professional manufacturer of Building materials/ Wire/ Plastics/ Rubber Fire retardant testing equipment 1. Fire Testing Equipment 2. Building Material Fire Tester 3. Wire and Cable Fire Tester 4. Environmental Test Chamber 5. Textile Testing Equipment 6. Plastic T...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!