| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | 30T Automatic Resist Bending Compression Testing Machine is packaged within wooden case. |
| Product name | 30T Automatic Resist Bending Compression Testing Machine |
| Max load KN | 300KN |
| Test Force Resolution | 0.01kN |
| Error loading speed | ±5% |
| Pump rated flow | 1.52L/min |
| Piston diameter | φ130mm |
| Piston stroke | 60mm |
| Motor Power | 3 phase 0.75 kW |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-8013 |
| Certification | CE,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
5KN Computer Servo Tensile Strength Testing Machine For Plastics
Computer Control Universal compressive Testing Machine For Building Materials
Single Pole Digital Servo Motor Universal Test Equipment For Tensile Testing
GB/T16491-1996 LCD Display Single Column Tensile Testing Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | 30T Automatic Resist Bending Compression Testing Machine is packaged within wooden case. |
| Product name | 30T Automatic Resist Bending Compression Testing Machine | Max load KN | 300KN |
| Test Force Resolution | 0.01kN | Error loading speed | ±5% |
| Pump rated flow | 1.52L/min | Piston diameter | φ130mm |
| Piston stroke | 60mm | Motor Power | 3 phase 0.75 kW |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-8013 |
| Certification | CE,ISO | Place of Origin | China |
| High Light | tensile test machine ,tensile strength testing machine | ||
Model ZL-8013 is primarily designed for compressive strength testing of building materials including brick, stone, cement, concrete, and similar materials.
The system incorporates digital servo valves, high-precision sensors, controllers, and specialized software, delivering exceptional control precision and reliability. Compliant with GB, ISO, ASTM, and other international standards for testing cement, mortar, concrete, and various materials.
Hydraulic oil is driven from the tank by a high-pressure pump into the motor oil circuit, flowing through a unidirectional valve, high-pressure filter, pressure valve, and servo valve into the cylinder. Computer control signals direct the servo valve to manage flow direction and opening, precisely controlling cylinder flow for consistent test force management.
Automatic overload protection activates when test force exceeds 3% of maximum capacity, immediately shutting down the oil pump motor to prevent equipment damage.
| Specification | Value |
|---|---|
| Maximum Load | 300 kN |
| Test Force Measuring Range | 4%-100% FS |
| Test Force Display Error | ≤ Indicating Value ±1% |
| Test Force Resolution | 0.01 kN |
| Hydraulic Pump Rated Pressure | 25 MPa |
| Loading Rate | 0.3 kN/S ~ 10 kN/S |
| Loading Speed Error | ±5% |
| Pump Rated Flow | 1.52 L/min |
| Upper/Lower Bearing Plate Size | φ155 mm |
| Maximum Plate Distance | 260 mm |
| Piston Diameter | φ130 mm |
| Piston Stroke | 60 mm |
| Motor Power | 3 Phase 0.75 kW |
| Dimensions | 870 * 450 * 1400 mm |
| Weight | 450 kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!