| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Supply Ability | 100 set per month |
| Delivery Time | 3-7 days |
| Packaging Details | IS0 180 5.5J Digital Rubber Plastic Charpy IZOD Impact Testing Equipment is Packaged in wooden case. |
| Product name | IS0 180 5.5J Digital Rubber Plastic Charpy IZOD Impact Testing Equipment |
| Power | 220v 50hz |
| Impact velocity | 3.5m/s |
| Center-to-center distance | 335mm |
| Standards | IS0 180 |
| Color | Blue or customized |
| Warranty | 24 month |
| Key words | Charpy IZOD Impact |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-3016A |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
3 Samples 300°C Plastic HDT VICAT Softening Point Temperature Tester
ASTM D-638 Ruber Dumbbell Die Specimen Cutting Machine , Custom Dumbbell Rubber
50KN Computer Servo Plastic Tube Ring Stiffness Test Equipment
Plastic Rubber Linear Abrasion Test Machine 24 Month Warranty
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union | Supply Ability | 100 set per month |
| Delivery Time | 3-7 days | Packaging Details | IS0 180 5.5J Digital Rubber Plastic Charpy IZOD Impact Testing Equipment is Packaged in wooden case. |
| Product name | IS0 180 5.5J Digital Rubber Plastic Charpy IZOD Impact Testing Equipment | Power | 220v 50hz |
| Impact velocity | 3.5m/s | Center-to-center distance | 335mm |
| Standards | IS0 180 | Color | Blue or customized |
| Warranty | 24 month | Key words | Charpy IZOD Impact |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-3016A |
| Certification | ISO | Place of Origin | China |
| High Light | rubber tensile testing machine ,rubber testing equipments | ||
5.5J Digital Rubber Plastic Charpy IZOD Impact Testing Equipment for evaluating impact toughness of various materials.
ISO 180, GB/T 1843, GB/T 2611, JB/T 8761
| Model | Digital type Charpy Impact Tester |
|---|---|
| Charpy energy | 1, 2.75, 5.5 J | 11, 22 J |
| Impact velocity | 3.5m/s | 3.5m/s |
| Pendulum elevation | 150° |
| Center-to-center distance of the pendulum sample | 335mm | 335mm |
| Pendulum torque | PL1=0.53590 Nm PL2.75=1.47372 Nm PL5.5=2.94744 Nm | PL11=5.8949Nm PL22=11.7898Nm |
| Impact of the blade radius | R=22±0.2mm |
| Sample Size Type | 80*10*4mm, 63.5*12.7*3.2mm, 63.5*12.7*6.4mm, 63.5*12.7*12.7mm |
Digital type Charpy Impact Tester is designed for testing impact toughness of plastic pipes, plates, profiles, engineering plastics, fiberglass, ceramics, cast stone, insulation materials and other non-metallic materials.
Features Izod clamp jaws with wedge design for free and fast clamping. This represents our latest product development with enhanced operational efficiency.
Our professional team will provide optimal recommendations based on your testing requirements and specifications.
Typically available from stock. For custom orders, delivery time is 15-20 working days after deposit receipt. Expedited arrangements available for urgent needs.
Yes, we offer both standard machines and customized solutions tailored to your specific requirements.
Yes, we warmly welcome factory visits and can assist with hotel arrangements and airport pickup.
Our testing machines are exported to over 95 countries worldwide including USA, Canada, Russia, UK, Italy, Germany, and many others across Europe, Asia, and South America.
Standard two-year warranty including technical support, replacement parts, and on-site engineering service when necessary.
All machines are packed in standard export wooden boxes to ensure safe transportation by sea or air.
Inquiry → Quotation → Communication → Order Confirmation → Deposit Payment → Production → Testing & Debugging → Balance Payment → Packing → Delivery → Customer Receiving → After Service
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!