| Supply Ability | 100 set per month |
| Delivery Time | 5-7 days |
| Packaging Details | Packaged in wooden case (fumigation free) |
| Power | Electronic |
| Charpy energy | 7.5J,15J,25J,50J |
| Impact velocity | 3.8 m/ s |
| Pendulum elevation | 160° |
| Center-to-center distance | 380mm |
| Pendulum torque | Pd2=1.0311N.m |
| Product name | 150° Pendulum Elevation Charpy IZOD Impact Rubber Plastic Testing Machine |
| Key words | Charpy IZOD Impact |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-3016D |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
3 Samples 300°C Plastic HDT VICAT Softening Point Temperature Tester
ASTM D-638 Ruber Dumbbell Die Specimen Cutting Machine , Custom Dumbbell Rubber
50KN Computer Servo Plastic Tube Ring Stiffness Test Equipment
Plastic Rubber Linear Abrasion Test Machine 24 Month Warranty
Product Specification
| Supply Ability | 100 set per month | Delivery Time | 5-7 days |
| Packaging Details | Packaged in wooden case (fumigation free) | Power | Electronic |
| Charpy energy | 7.5J,15J,25J,50J | Impact velocity | 3.8 m/ s |
| Pendulum elevation | 160° | Center-to-center distance | 380mm |
| Pendulum torque | Pd2=1.0311N.m | Product name | 150° Pendulum Elevation Charpy IZOD Impact Rubber Plastic Testing Machine |
| Key words | Charpy IZOD Impact | Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-3016D | Certification | ISO |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | rubber testing equipments ,rubber hardness tester | ||
The 150° Pendulum Elevation Charpy IZOD Impact Testing Machine is a precision instrument designed for evaluating the impact toughness of various materials including plastics, rubber, and other non-metallic substances.
Digital type Charpy Impact Tester suitable for plastic pipes, plates, profiles, engineering plastics, fiberglass, ceramics, cast stone, insulation materials and other non-metallic materials requiring impact toughness evaluation.
ISO 180, GB/T 1843, GB/T 2611, JB/T 8761
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Charpy Energy | 1, 2.75, 5.5 J | 11, 22 J |
| Impact Velocity | 3.5 m/s |
| Pendulum Elevation | 150° |
| Center-to-Center Distance | 335 mm |
| Pendulum Torque | PL1=0.53590 Nm, PL2.75=1.47372 Nm, PL5.5=2.94744 Nm | PL11=5.8949 Nm, PL22=11.7898 Nm |
| Impact Blade Radius | R=22±0.2 mm |
| Sample Size Types | 80×10×4 mm, 63.5×12.7×3.2 mm, 63.5×12.7×6.4 mm, 63.5×12.7×12.7 mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!