| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Supply Ability | 100 set per month |
| Delivery Time | 3-7 days |
| Packaging Details | Packaged in wooden case (fumigation free) |
| Power | 220v 50hz |
| Impact velocity | 3.5m/s |
| Center-to-center distance | 335mm |
| Standards | IS0 180 |
| Color | Blue or customized |
| Warranty | 12 month |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-3016B |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
3 Samples 300°C Plastic HDT VICAT Softening Point Temperature Tester
ASTM D-638 Ruber Dumbbell Die Specimen Cutting Machine , Custom Dumbbell Rubber
50KN Computer Servo Plastic Tube Ring Stiffness Test Equipment
Plastic Rubber Linear Abrasion Test Machine 24 Month Warranty
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union | Supply Ability | 100 set per month |
| Delivery Time | 3-7 days | Packaging Details | Packaged in wooden case (fumigation free) |
| Power | 220v 50hz | Impact velocity | 3.5m/s |
| Center-to-center distance | 335mm | Standards | IS0 180 |
| Color | Blue or customized | Warranty | 12 month |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-3016B |
| Certification | ISO | Place of Origin | China |
| High Light | rubber tensile testing machine ,rubber testing equipments | ||
Digital Charpy Impact Tester designed for testing plastic pipes, plates, profiles, engineering plastics, fiberglass, ceramics, cast stone, insulation materials and other non-metallic materials for impact toughness resistance.
ISO 180, GB/T 1843, GB/T 2611, JB/T 8761
| Model | Digital type Charpy Impact Tester |
|---|---|
| Charpy Energy | 1, 2.75, 5.5 J | 11, 22 J |
| Impact Velocity | 3.5 m/s |
| Pendulum Elevation | 150° |
| Center-to-Center Distance | 335 mm |
| Pendulum Torque | PL1=0.53590 Nm, PL2.75=1.47372 Nm, PL5.5=2.94744 Nm | PL11=5.8949 Nm, PL22=11.7898 Nm |
| Impact Blade Radius | R=22±0.2 mm |
| Sample Size Types | 80×10×4 mm, 63.5×12.7×3.2 mm, 63.5×12.7×6.4 mm, 63.5×12.7×12.7 mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!