| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Supply Ability | 100 set per month |
| Delivery Time | 3-7 days |
| Packaging Details | Packaged within wooden case |
| Power | 220v |
| Measuring range | 210 g/1mg |
| Test time | About 1 seconds |
| Density accuracy | 0.001 g/cm3 |
| Standard interfaces | RS-232 |
| Warranty | 12 month |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-1902 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
3 Samples 300°C Plastic HDT VICAT Softening Point Temperature Tester
ASTM D-638 Ruber Dumbbell Die Specimen Cutting Machine , Custom Dumbbell Rubber
50KN Computer Servo Plastic Tube Ring Stiffness Test Equipment
Plastic Rubber Linear Abrasion Test Machine 24 Month Warranty
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union | Supply Ability | 100 set per month |
| Delivery Time | 3-7 days | Packaging Details | Packaged within wooden case |
| Power | 220v | Measuring range | 210 g/1mg |
| Test time | About 1 seconds | Density accuracy | 0.001 g/cm3 |
| Standard interfaces | RS-232 | Warranty | 12 month |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-1902 |
| Certification | ISO | Place of Origin | China |
| High Light | rubber testing equipments ,rubber hardness tester | ||
Plastic Desktop Digital Density Meter designed for precise density measurement of various materials with advanced compensation features.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | ZL-1902 |
| Measuring Range | 210 g / 1 mg |
| Test Types | Solid, liquid, dust, floating body |
| Test Time | Approximately 1 second |
| Density Accuracy | 0.001 g/cm³ |
| Settings | Temperature compensation setting, solution compensation setting |
| Function | Direct display of density, K value and other parameters |
| Standard Interfaces | RS-232 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!