| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | BS EN ISO 22254 Brush Bending Strength Tester to Manual Adult Hair-transplant Toothbrush is packaged within wooden case. |
| Product name | BS EN ISO 22254 Brush Bending Strength Tester to Manual Adult Hair-transplant Toothbrush |
| Operating speed | Can be set between 10 - 50 mm/s |
| Configure the sensor range | 50 N |
| Accuracy | 0.05 N |
| Stainless steel rod | 3.2 ± 0.1 mm in diameter, a total of 5 |
| Standard | GB19342-2013 Appendix B, GB30002-2013, BS EN ISO 22254, etc. |
| Center spacing | 8.2 ±0.1 mm |
| Maximum surface roughness | R = 0.4 μm |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-2818 |
| Certification | CE,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
120mm Travel Distance Electric Pencil Hardness Tester For Digital Products
Five Axis Button Life Testing Machine
Horizontal Plug Life Testing Machine
Vertical Three Axis Plug In Life Testing Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 50 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | BS EN ISO 22254 Brush Bending Strength Tester to Manual Adult Hair-transplant Toothbrush is packaged within wooden case. |
| Product name | BS EN ISO 22254 Brush Bending Strength Tester to Manual Adult Hair-transplant Toothbrush | Operating speed | Can be set between 10 - 50 mm/s |
| Configure the sensor range | 50 N | Accuracy | 0.05 N |
| Stainless steel rod | 3.2 ± 0.1 mm in diameter, a total of 5 | Standard | GB19342-2013 Appendix B, GB30002-2013, BS EN ISO 22254, etc. |
| Center spacing | 8.2 ±0.1 mm | Maximum surface roughness | R = 0.4 μm |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-2818 |
| Certification | CE,ISO | Place of Origin | China |
| High Light | phone testing equipment ,mobile phone testing machine | ||
This machine evaluates the strength of the bristle tuft using the force generated by the bristle against bending to classify the tuft strength of the toothbrush. This test is applicable to manual adult hair-transplant toothbrushes and is not applicable to special-type, functional toothbrushes and electric toothbrushes.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Operating Speed | 10 - 50 mm/s (adjustable) |
| Sensor Range | 50 N |
| Accuracy | 0.05 N |
| Stainless Steel Rod | 3.2 ± 0.1 mm diameter (5 rods total) |
| Center Spacing | 8.2 ± 0.1 mm |
| Maximum Surface Roughness | R = 0.4 μm |
| Dial Indicator Range | 0.01 - 25.4 mm (meets national standard requirements) |
| Weight | 25 kg |
| Overall Dimensions | 650 × 250 × 450 mm (L × W × H) |
| Power Supply | AC 220V, 50Hz, 200 W |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!