| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Battery Drop Test Machine , Pneumatic Free Fall Tester For Mobile Phone is packaged within wooden case. |
| Product name | Battery Drop Test Machine |
| Max. weight of the specimen | 2kg ± 100g |
| Drop height | 400 ~ 1500mm (adjustable) |
| Drop height gauge | Accuracy 1mm |
| Holding way | pneumatic fixture |
| Drop floor media | acrylic board, stainless steel (customer-owned) |
| Fall mode | free fall |
| Floor size | 560x410mm |
| The use of pressure | 0.4 MPa |
| Machine size | 700x900x1650mm |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-3201 |
| Certification | CE,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
120mm Travel Distance Electric Pencil Hardness Tester For Digital Products
Five Axis Button Life Testing Machine
Horizontal Plug Life Testing Machine
Vertical Three Axis Plug In Life Testing Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Battery Drop Test Machine , Pneumatic Free Fall Tester For Mobile Phone is packaged within wooden case. |
| Product name | Battery Drop Test Machine | Max. weight of the specimen | 2kg ± 100g |
| Drop height | 400 ~ 1500mm (adjustable) | Drop height gauge | Accuracy 1mm |
| Holding way | pneumatic fixture | Drop floor media | acrylic board, stainless steel (customer-owned) |
| Fall mode | free fall | Floor size | 560x410mm |
| The use of pressure | 0.4 MPa | Machine size | 700x900x1650mm |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-3201 |
| Certification | CE,ISO | Place of Origin | China |
| High Light | phone testing equipment ,mobile phone testing machine | ||
This machine is designed for free falling tests of small consumer electronic products and components including mobile phones, walkie-talkies, electronic dictionaries, intercom systems, and CD/MD/MP3 players. The equipment features a pneumatic structure with specialized adjustable fixtures. When the drop button is pressed, the cylinder releases, allowing the specimen to undergo free fall testing. Drop height is adjustable from 400mm to 1500mm, with reliable key components and multiple drop floor options available.
Download Technical Specifications (PDF)| Maximum Specimen Weight | 2kg ± 100g |
| Drop Height Range | 400 ~ 1500mm (adjustable) |
| Drop Height Gauge Accuracy | 1mm |
| Holding Method | Pneumatic Fixture |
| Drop Floor Media | Acrylic Board, Stainless Steel (customer-owned) |
| Fall Mode | Free Fall |
| Floor Size | 560x410mm |
| Operating Pressure | 0.4 MPa |
| Machine Dimensions | 700x900x1650mm |
| Weight | 80kg |
| Power Supply | 1∮, 220V, 3A |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!