| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | is packaged within wooden case. |
| Product name | 1-20N Hydraulic Drive Battery Squeeze Acupuncture Test Machine LCD Display |
| Measuring accuracy | ± 1% |
| Squeeze travel | 200mm or 300mm |
| Battery extrusion head | Standard extrusion head, area ≥ 20cm² |
| Acupuncture speed | 10 ~ 40mm / s (can be specified) |
| Box material | Stainless steel box, box cold-rolled steel spray |
| Acupuncture force value | 1 ~ 300Kg (optional) |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-3204 |
| Certification | CE,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
120mm Travel Distance Electric Pencil Hardness Tester For Digital Products
Five Axis Button Life Testing Machine
Horizontal Plug Life Testing Machine
Vertical Three Axis Plug In Life Testing Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | is packaged within wooden case. |
| Product name | 1-20N Hydraulic Drive Battery Squeeze Acupuncture Test Machine LCD Display | Measuring accuracy | ± 1% |
| Squeeze travel | 200mm or 300mm | Battery extrusion head | Standard extrusion head, area ≥ 20cm² |
| Acupuncture speed | 10 ~ 40mm / s (can be specified) | Box material | Stainless steel box, box cold-rolled steel spray |
| Acupuncture force value | 1 ~ 300Kg (optional) | Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-3204 | Certification | CE,ISO |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | mobile testing equipment ,mobile phone testing machine | ||
The Battery Squeeze Acupuncture Test Machine is designed to simulate various conditions that batteries may encounter during use, transportation, storage, or handling in household waste. This equipment tests battery resilience to compression and acupuncture under controlled environmental conditions.
Testing is conducted at 20℃ ± 5℃ ambient temperature. The battery, connected to a thermocouple (fixed on the large surface), is placed in a fume hood. A corrosion-resistant steel needle with diameter of 2-8mm penetrates the battery's maximum surface center at 10-40mm/s speed. The battery passes if it does not explode or ignite during the test period.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Drive Mode | Hydraulic Drive |
| Force Value Range | 1 ~ 20kN |
| Measuring Accuracy | 0.1N |
| Unit Conversion | kg, N, lb |
| Squeeze Travel | 200mm or 300mm |
| Force Value Display | LCD Display |
| Battery Extrusion Head | Standard extrusion head, area ≥ 20cm² |
| Degree of Extrusion | Squeeze pressure reached 13 ± 0.2kN, keep 1min |
| Box Material | Stainless steel box, box cold-rolled steel spray treatment |
| Features | Back of box designed with vents and pressure relief devices, box equipped with lights |
| Test Space | 300x300x300mm (length x width x height) |
| Dimension | 700x800x1830mm (length x width x height) |
| Weight | Approximately 220kg |
| Power Supply | AC380V, 50HZ |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Needle | φ5mm ~ φ8mm high temperature steel needle, length of 100mm (can be specified) |
| Acupuncture Stroke | 200mm or 300mm |
| Can Clip Battery Distance | 200mm |
| Unit Conversion | Kg, N, LB |
| Acupuncture Speed | 10 ~ 40mm/s (can be specified) |
| Acupuncture Force Value | 1 ~ 300Kg (optional) |
| Force Value Display | LCD Display or Touch Screen Display |
| Measuring Accuracy | ± 1% |
| Drive Mode | Cylinder Drive or Hydraulic Drive |
| Box Material | Stainless steel box, box cold-rolled steel spray |
| Features | Back of box design exhaust vents and pressure relief devices, box equipped with lights |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!