| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | N95 / KN95 Mask Edge Bonding Machine for Semi-Automatic Face Mask Machine is packaged within wooden case. |
| Product name | N95 / KN95 Mask Edge Bonding Machine for Semi-Automatic Face Mask Machine |
| Equipment capacity | 20 ~ 250 pcs / min |
| Equipment size | 700*600*1200mm(L*W*H) |
| Equipment weight | about 125 kg |
| Uesd for | N95 / KN95 Mask |
| Joint | Self centered floating joint |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-5051 |
| Certification | CE,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ASTM D4970 Touch Screen Texitle Abrasion Resistance Testing Machine
Fabric Shuffle Pilling Textile Testing Machine With Two Box Type 220V 50hz
4 Work Stations Textile Testing Machine , Pilling Martindale Abrasion Tester
Washing Colour Fastness Textile Testing Machine All Stainless Steel Construction
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | N95 / KN95 Mask Edge Bonding Machine for Semi-Automatic Face Mask Machine is packaged within wooden case. |
| Product name | N95 / KN95 Mask Edge Bonding Machine for Semi-Automatic Face Mask Machine | Equipment capacity | 20 ~ 250 pcs / min |
| Equipment size | 700*600*1200mm(L*W*H) | Equipment weight | about 125 kg |
| Uesd for | N95 / KN95 Mask | Joint | Self centered floating joint |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-5051 |
| Certification | CE,ISO | Place of Origin | China |
| High Light | abrasion resistance testing machine ,yarn twist tester | ||
This edge bonding machine is specifically designed for KN95/N95 masks. Following the slicing process, this equipment bonds the edges of the masks to complete the manufacturing sequence.
| Production Capacity | 20-250 pieces per minute (depending on operator efficiency) |
| Equipment Dimensions | 700 × 600 × 1200 mm (L × W × H) |
| Equipment Weight | Approximately 125 kg |
| Compatible Mask Specifications | Dimensions: 17.5 × 9.5 cm Layers: 1-5 layers |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!