| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Touch Screen Heat Sealing Machine , Hot Air Sewing Machine For Protection Suit is packaged within wooden case. |
| Product name | Touch Screen Heat Sealing Machine , Hot Air Sewing Machine For Protection Suit |
| Control mode | PLC + touch screen |
| Compressed air | Stable 5KG / C㎡ |
| Welding speed | 1-23m / min (adjustable) |
| Maximum welding temperature | 800 ℃ |
| Packing size | 1270 × 670 × 1620mm |
| Weight | Net weight 125KG. Gross weight 170KG |
| Temperature control mode | SSR solid state |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-5063 |
| Certification | CE,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ASTM D4970 Touch Screen Texitle Abrasion Resistance Testing Machine
Fabric Shuffle Pilling Textile Testing Machine With Two Box Type 220V 50hz
4 Work Stations Textile Testing Machine , Pilling Martindale Abrasion Tester
Washing Colour Fastness Textile Testing Machine All Stainless Steel Construction
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Touch Screen Heat Sealing Machine , Hot Air Sewing Machine For Protection Suit is packaged within wooden case. |
| Product name | Touch Screen Heat Sealing Machine , Hot Air Sewing Machine For Protection Suit | Control mode | PLC + touch screen |
| Compressed air | Stable 5KG / C㎡ | Welding speed | 1-23m / min (adjustable) |
| Maximum welding temperature | 800 ℃ | Packing size | 1270 × 670 × 1620mm |
| Weight | Net weight 125KG. Gross weight 170KG | Temperature control mode | SSR solid state |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-5063 |
| Certification | CE,ISO | Place of Origin | China |
| High Light | abrasion resistance testing machine ,yarn twist tester | ||
This specialized heat sealing machine utilizes a hot-air gun to melt the adhesive surface of waterproof rubber strips. Through the synchronized rotation and pressure of upper and lower rollers, the rubber strip securely adheres to needle holes in waterproof materials, creating a complete fusion with the waterproof film to achieve optimal waterproofing performance.
Waterproof Equipment:
Waterproof Footwear:
| Control Mode | PLC + touch screen |
|---|---|
| Compressed Air | Stable 5KG/C㎡ |
| Welding Speed | 1-23m/min (adjustable) |
| Maximum Welding Temperature | 800℃ |
| Air Gun Specifications | Flat mouth row holes 20-25CM optional |
| Power Requirements | AC220V 50HZ/60HZ |
| Rated Power | 1800W |
| Up/Down Wheel Width | 25MM (others can be scheduled) |
| Temperature Control Mode | SSR solid state |
| Packing Size | 1270 × 670 × 1620mm |
| Weight | Net weight 125KG, Gross weight 170KG |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!