| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | 90° Flexing Angle EN Sole Flexing Testing Machine With 3pcs Sampling is packaged within wooden case. |
| Product name | 90° Flexing Angle EN Sole Flexing Testing Machine With 3pcs Sampling |
| Flexing Speed | 125-150CYCLES/MIN |
| Width of the grips | 144MM |
| Counter | LCD 0-999999 |
| Dimension(W*D*H) | 100*53*30CM |
| Power | AC220V,3A |
| Comply to standard | EN 344 ; ISO 17707 |
| Weight | 98kg |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-7041 |
| Certification | CE,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ASTM D4060 Rubber Taber Abrasion Resistance Tester for Natural Rubber , Leather
BS-3144 Bally Flexing Leather Dynamic Waterproof Penetration Testing machine
EN ISO 20344 DIN Abrasion Wear Resistance Material Testing Machine
CNS 1083 Zip Reciprocating Endurance Leather Testing Machine Test
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 60 Sets |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | 90° Flexing Angle EN Sole Flexing Testing Machine With 3pcs Sampling is packaged within wooden case. |
| Product name | 90° Flexing Angle EN Sole Flexing Testing Machine With 3pcs Sampling | Flexing Speed | 125-150CYCLES/MIN |
| Width of the grips | 144MM | Counter | LCD 0-999999 |
| Dimension(W*D*H) | 100*53*30CM | Power | AC220V,3A |
| Comply to standard | EN 344 ; ISO 17707 | Weight | 98kg |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-7041 |
| Certification | CE,ISO | Place of Origin | China |
| High Light | shoes test machine ,leather measuring machine | ||
This testing machine determines the resistance of materials to cut growth during repeated flexing. It is specifically designed for testing outsoles of footwear, including various sole constructions. The machine uses a cutting tool to pierce specimens between cleats at three points along the line of maximum bending stress, then performs 90° bending actions at specified speeds to inspect cut growth with precision measurement.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Sampling Capacity | 3 pieces |
| Flexing Angle | 90° |
| Flexing Speed | 125-150 cycles/minute |
| Width of Grips | 144 mm |
| Counter | LCD display, 0-999999 cycles |
| Dimensions (W×D×H) | 100 × 53 × 30 cm |
| Weight | 98 kg |
| Power Requirements | AC220V, 3A |
This machine complies with international testing standards: EN 344 and ISO 17707
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!