| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Supply Ability | 100 set per month |
| Delivery Time | 5-7 days |
| Packaging Details | Packaged within wooden case |
| Speed | 1mm/min |
| Maximum Pressure | 30KN |
| End face Diameter | Φ50mm |
| Length | 100mm |
| Dial Indicator | 0——10mm, 2 pieces |
| Perforated Plate | The bottom plates are each fast |
| Load Plate | 4 pieces (outer diameter Φ150mm, inner diameter Φ52mm, each 1.25kg) |
| Test Tube | The inner diameter is Φ152mm, the height is 170mm, and the spacer is Φ151mm and the height is 50mm |
| Instrument Size | 310 x 310 x 930mm (L x W x H) |
| Weight | 100kg |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-2418 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ASTM F963 Laboratory Sharp Edge Tester for Children Toys Safety Test
EN 71 1998 Sharp Points Cusp Tester , Toy Safety Testing Device
Touch Screen Computer Dual Control Building Materials Smoke Density Tester
ASTM D600 Textile Formaldehyde Climate Tester
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union | Supply Ability | 100 set per month |
| Delivery Time | 5-7 days | Packaging Details | Packaged within wooden case |
| Speed | 1mm/min | Maximum Pressure | 30KN |
| End face Diameter | Φ50mm | Length | 100mm |
| Dial Indicator | 0——10mm, 2 pieces | Perforated Plate | The bottom plates are each fast |
| Load Plate | 4 pieces (outer diameter Φ150mm, inner diameter Φ52mm, each 1.25kg) | Test Tube | The inner diameter is Φ152mm, the height is 170mm, and the spacer is Φ151mm and the height is 50mm |
| Instrument Size | 310 x 310 x 930mm (L x W x H) | Weight | 100kg |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-2418 |
| Certification | ISO | Place of Origin | China |
| High Light | Soil CBR Test Equipment ,Bearing Ratio CBR Test Equipment ,CBR Laboratory Testing Instrument | ||
| Bearing Ratio Tester Speed | 1mm/min |
| Maximum Pressure | 30KN |
| Penetration Rod End Face Diameter | Φ50mm |
| Penetration Rod Length | 100mm |
| Dial Indicators | 0-10mm (2 pieces) |
| Perforated Plate | Bottom plates with fastening mechanism |
| Load Plates | 4 pieces (outer diameter Φ150mm, inner diameter Φ52mm, 1.25kg each) |
| Test Tube | Inner diameter Φ152mm, height 170mm with spacer Φ151mm, height 50mm |
| Instrument Dimensions | 310 x 310 x 930mm (L x W x H) |
| Weight | 100kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!