| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Supply Ability | 30 set per month |
| Delivery Time | 15-20 Days |
| Packaging Details | 35L 55L 75L 110L Rubber Plastic Silicone Dispersion Kneader is packaged in wooden case (fumigation free) |
| Product name | 35L 55L 75L 110L Rubber Plastic Silicone Dispersion Kneader |
| Voltage | 380V,60hz, 3 phase |
| Power | 1KW |
| Turning angle | 110° |
| Turning motor | 0.2KW |
| Drive motor | 3.75KW |
| Warranty | 12 month |
| Key words | Rubber , Internal , Kneader |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-3011 |
| Certification | CE, ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
5L Plastic Banbury Mixer , Rubber Lab Equipment Also for Metal , Ceramic Powder
Red Lab Rubber Testing Machine 1L 3L 10L Dispersion Kneader Mixer for Rubber
35L Plastic Internal Mixing Mill Rubber Mixer Machine With 24 Month Warranty
High Efficient 5L 10L Laboratory Internal Mixer Equipment For Chemical
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union | Supply Ability | 30 set per month |
| Delivery Time | 15-20 Days | Packaging Details | 35L 55L 75L 110L Rubber Plastic Silicone Dispersion Kneader is packaged in wooden case (fumigation free) |
| Product name | 35L 55L 75L 110L Rubber Plastic Silicone Dispersion Kneader | Voltage | 380V,60hz, 3 phase |
| Power | 1KW | Turning angle | 110° |
| Turning motor | 0.2KW | Drive motor | 3.75KW |
| Warranty | 12 month | Key words | Rubber , Internal , Kneader |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-3011 |
| Certification | CE, ISO | Place of Origin | China |
| High Light | 110L Rubber Dispersion Kneader ,75L Rubber Dispersion Kneader ,55L Dispersion Kneader Machine | ||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | ZL-3011 |
| Volume | 1L/3L/5L |
| Drive Motor | 3.75KW |
| Turning Motor | 0.2KW |
| Turning Angle | 110° |
| Air Compressor | 2.2kw |
| Water Cooling | 0.2-0.4Mpa |
| Electric Heating | 1kw |
| Weight | 800kg |
| Size | 1.6*0.9*1.9m |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!