| Accuracy Class | High Accuracy |
| Power Source | AC220V±10% 50HZ 120W |
| External Dimension | 580 x 300 x 260 mm |
| Weight | 18 kg |
| Rotation Speed | 0~160 r/min, adjustable |
| Distance Between Clamps | 30~50 mm, adjustable |
| Counting Range | 0~99999, adjustable |
| Voltage | 220V Electrical Equipment, can be customized |
| Power | Varies by requirement |
| Protection Class | Ip56 |
| Model | Fabrics Downproof Properties Tester |
| Power Supply | 220V, 50Hz or 110V, 60Hz |
| Dimensions | 580 x 300 x 260 mm |
| Counter | 0~99999, adjustable |
| Clamp Distance | 30~50 mm, adjustable |
| Brand Name | ZL |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
ASTM D4970 Touch Screen Texitle Abrasion Resistance Testing Machine
Fabric Shuffle Pilling Textile Testing Machine With Two Box Type 220V 50hz
4 Work Stations Textile Testing Machine , Pilling Martindale Abrasion Tester
Washing Colour Fastness Textile Testing Machine All Stainless Steel Construction
Product Specification
| Accuracy Class | High Accuracy | Power Source | AC220V±10% 50HZ 120W |
| External Dimension | 580 x 300 x 260 mm | Weight | 18 kg |
| Rotation Speed | 0~160 r/min, adjustable | Distance Between Clamps | 30~50 mm, adjustable |
| Counting Range | 0~99999, adjustable | Voltage | 220V Electrical Equipment, can be customized |
| Power | Varies by requirement | Protection Class | Ip56 |
| Model | Fabrics Downproof Properties Tester | Power Supply | 220V, 50Hz or 110V, 60Hz |
| Dimensions | 580 x 300 x 260 mm | Counter | 0~99999, adjustable |
| Clamp Distance | 30~50 mm, adjustable | Brand Name | ZL |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | AATCC 150 fabric testing machine ,down-proof textile testing equipment ,fabric rubbing tester with warranty | ||
| Distance between clamps | 30~50 mm, adjustable |
| Rotation speed | 0~160 r/min, adjustable |
| Counter | 0~99999, adjustable |
| Dimensions | 580 x 300 x 260 mm |
| Power supply | 220V, 50Hz or 110V, 60Hz |
| Weight | 18 kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!