| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Supply Ability | 100 set per month |
| Delivery Time | 3-7 Days |
| Packaging Details | ASTM D2863 ISO4589-2 Intelligent Oxygen Index Meter will be Packaged in wooden case (fumigation free) |
| Name | ASTM D2863 ISO4589-2 Intelligent Oxygen Index Meter |
| Model | ZL-3009 |
| Combustion Cylinder And Base | Quartz glass, inner diameter 95mm, Total height 450mm (two sets). |
| Oxygen Concentration Adjustment Range | 0-100% |
| Resolution | 0.1% |
| Response Time | <3s |
| Burning Time | 0-999.9S, precision 0.1S. |
| Gas Temperature | 0-99.9°C, accuracy 0.1°C |
| Working Pressure | 0.1MPa~0.3MPa |
| Gas | industrial grade oxygen and nitrogen (customer self-provided); |
| Brand Name | ZL |
| Model Number | ZL-3009 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
3 Samples 300°C Plastic HDT VICAT Softening Point Temperature Tester
ASTM D-638 Ruber Dumbbell Die Specimen Cutting Machine , Custom Dumbbell Rubber
50KN Computer Servo Plastic Tube Ring Stiffness Test Equipment
Plastic Rubber Linear Abrasion Test Machine 24 Month Warranty
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union | Supply Ability | 100 set per month |
| Delivery Time | 3-7 Days | Packaging Details | ASTM D2863 ISO4589-2 Intelligent Oxygen Index Meter will be Packaged in wooden case (fumigation free) |
| Name | ASTM D2863 ISO4589-2 Intelligent Oxygen Index Meter | Model | ZL-3009 |
| Combustion Cylinder And Base | Quartz glass, inner diameter 95mm, Total height 450mm (two sets). | Oxygen Concentration Adjustment Range | 0-100% |
| Resolution | 0.1% | Response Time | <3s |
| Burning Time | 0-999.9S, precision 0.1S. | Gas Temperature | 0-99.9°C, accuracy 0.1°C |
| Working Pressure | 0.1MPa~0.3MPa | Gas | industrial grade oxygen and nitrogen (customer self-provided); |
| Brand Name | ZL | Model Number | ZL-3009 |
| Certification | ISO | Place of Origin | China |
| High Light | ISO4589-2 Oxygen Index Meter ,Intelligent Oxygen Index Meter ,ASTM D2863 Oxygen Index Meter | ||
| Combustion Cylinder & Base | Quartz glass, inner diameter 95mm, total height 450mm (two sets) |
| Oxygen Concentration Range | 0-100% |
| Resolution | 0.1% |
| Response Time | <3 seconds |
| Burning Time | 0-999.9 seconds, precision 0.1 seconds |
| Gas Temperature | 0-99.9°C, accuracy 0.1°C |
| Working Pressure | 0.1MPa-0.3MPa |
| Gas Requirements | Industrial grade oxygen and nitrogen (customer provided) |
| Power Supply | AC220V, 50Hz, 50W |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2014
Total Annual:
1 Million-2.5 Million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio... We,Dongguan Zhongli instrument Technology Co., Ltd. Which Located in Dongguan, Guangdong, China. It is a collection development, research, production and sales of test equipment technology company. Companies with technical support, marketoriented, fundamental human. Have a high level of professio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!