| Payment Terms | Full payment in advance, Western Union, T/T, Paypal |
| Supply Ability | 3000psc/month |
| Delivery Time | ASAP Within 2 weeks upon payment confirmed |
| Packaging Details | Each keyboard to one box, several boxes to one carton. |
| Application | Military |
| Material | Silicone Rubber |
| Keys | 89 |
| Backlight | Yes |
| Interface | Aviation plug or USB2.0 |
| Mounting Housing | aluminum housing |
| Brand Name | IKB-MKB |
| Model Number | K-TEK-M312TP-FN-BL-NV-EMC-151B-DT |
| Certification | CE, FCC, ROHS, IP65, IP68, ISO 9001-2015 |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
View Detail Information
Explore similar products
Rugged Illuminated Backlit EMC Keyboard Vandal Proof And Waterproof
78 Keys EMC Rugged Silicone Keyboard With Integrated Mouse Military Level
MIL-STD 461E/810F Military Keyboard With Sealed Touchpad Panel Mount
91 Keys Silicone Industrial Keyboard
Product Specification
| Payment Terms | Full payment in advance, Western Union, T/T, Paypal | Supply Ability | 3000psc/month |
| Delivery Time | ASAP Within 2 weeks upon payment confirmed | Packaging Details | Each keyboard to one box, several boxes to one carton. |
| Application | Military | Material | Silicone Rubber |
| Keys | 89 | Backlight | Yes |
| Interface | Aviation plug or USB2.0 | Mounting Housing | aluminum housing |
| Brand Name | IKB-MKB | Model Number | K-TEK-M312TP-FN-BL-NV-EMC-151B-DT |
| Certification | CE, FCC, ROHS, IP65, IP68, ISO 9001-2015 | Place of Origin | Shenzhen, China |
| High Light | Wide Temperature Silicone Rubber Keyboard ,Silicone Rubber Keyboard IP67 Dynamic ,EMC Rubber Military Keyboard | ||
DIMENSIONS: 312.0mm x 215.1mm x 22.0 ~40.4mm (L x W x H)
Special Features:
MECHANICAL DATA:
| Key | 89 keys |
| Key top style | Protuberant rectangular keys with tactile feeling |
| Touchpad cover | Composite |
| X/Y position sensing resolution | 40 counts/mm |
| X/Y position reporting | Relative |
| Output | Aviation plug or USB2.0 |
| Tracking speed | Maximum 1,016 m/sec |
| Power supply voltage | 5 VDC ± 0.25V |
| Current rating (active mode) | 50mA (non-backlight) , 300mA (with backlight on) |
| Key Size | 12.2mm x 13.3mm for normal keys, 12.0mm x 10.0mm for FN(F1,F2....F12) keys, 22.9mm x 13.3mm for Enter key, 28.9mm x 13.3mm for Shift key, and 101.2mm x 13.3mm for Space bar key |
| Operating temperature: | -40℃ to +60℃ |
| G.W. | 2.0KGs |
Front View
![]()
Back View
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
3,000,000-5,000,000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Us: Key Technology was established in 2006, which is a company specializing in providing vandal proof waterproof IP65/IP66/IP67/IP68 industrial/medical/marine/vehicle/rugged computer keyboard/keypad/trackball/touchpad Etc. Key Technology China Limited’... About Us: Key Technology was established in 2006, which is a company specializing in providing vandal proof waterproof IP65/IP66/IP67/IP68 industrial/medical/marine/vehicle/rugged computer keyboard/keypad/trackball/touchpad Etc. Key Technology China Limited’...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!