| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 2000 Ton Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Packaging Details | As request |
| Raw steel material | Q235B, Q355B, ASTM A36, |
| Surface treatment | Painting or Hot-dip Galvanize |
| Shot blasting level | Sa 2.5 |
| Service life | 50 Years |
| Wall and Roof | Glass wool sandwich panel |
| Columns and Beam | H Section Column&Beam, Latticed column |
| Service | Design,Fabrication, Installation |
| Application | Steel warehouse, workshop, factory building |
| Brand Name | Ruly Steel |
| Model Number | Ruly0060 |
| Certification | SGS, BV,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Prefabricated Steel Workshop Q235B Q355B Rock Wool 50 Years
Prefab Steel Structure Warehouse Building with Crane Support
Prefab Steel Structure Warehouse Building with Large Span and Crane
Prefab Steel Structure Warehouse with Large Span and Crane Support
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 2000 Ton Per Month |
| Delivery Time | 30 Days | Packaging Details | As request |
| Raw steel material | Q235B, Q355B, ASTM A36, | Surface treatment | Painting or Hot-dip Galvanize |
| Shot blasting level | Sa 2.5 | Service life | 50 Years |
| Wall and Roof | Glass wool sandwich panel | Columns and Beam | H Section Column&Beam, Latticed column |
| Service | Design,Fabrication, Installation | Application | Steel warehouse, workshop, factory building |
| Brand Name | Ruly Steel | Model Number | Ruly0060 |
| Certification | SGS, BV,ISO | Place of Origin | China |
| High Light | metal warehouse construction ,metal storage buildings ,Q235B Metal Steel Structure Warehouse | ||
| Attribute | Value |
|---|---|
| Raw steel material | Q235B, Q355B, ASTM A36 |
| Surface treatment | Painting or Hot-dip Galvanize |
| Shot blasting level | Sa 2.5 |
| Service life | 50 Years |
| Wall and Roof | Glass wool sandwich panel |
| Columns and Beam | H Section Column & Beam, Latticed column |
| Service | Design, Fabrication, Installation |
| Application | Steel warehouse, workshop, factory building |
| Structure Type | Portal frame, single ridge, double span |
| Length | 100m |
| Width | 45m |
| Eave Height | 9m |
| Steel structure quantity | 300 Ton |
| Column & Beam | H-section steel, latticed column, honeycomb beam, truss beam |
| Roof & Wall sandwich panel | 0.5mm steel cladding sheet |
| Door | Sliding door |
| Window | Ribbon Skylight |
| Component | Specification |
|---|---|
| Steel Frame | H section steel | Q235/Q345 steel 8mm/10mm |
| Welding | Automatic submerged arc welding |
| Rust removal | Sand blasting |
| Surface finish | Alkyd paint or galvanized |
| Intensive bolt | M20, Grade 10.9 |
| Supporting System | Angle brace: L50x4, Steel Q235, processed and painted |
| Roof | Purlin: C160*60*2.5, Steel Q235, galvanized and painted |
| Walls | Purlin: C160*60*2.5, Steel Q235, painted |
| 1 | Location (where will be built?) | _____country, area |
| 2 | Size: length*width*height | _____mm*_____mm*_____mm |
| 3 | Wind load (max. wind speed) | _____kn/m2, _____km/h, _____m/s |
| 4 | Snow load (max. snow height) | _____kn/m2, _____mm |
| 5 | Anti-earthquake | _____level |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2009
Total Annual:
15 Million -20 Million
Employee Number:
100~110
Ecer Certification:
Verified Supplier
Qingdao Ruly Steel Engineering Co., Ltd is a professional steel structure fabrication and engineering company, located in Qingdao, China, which integrates steel structure design, research and development, manufacturing and installation. The project types include prefabricated steel workshop, warehou... Qingdao Ruly Steel Engineering Co., Ltd is a professional steel structure fabrication and engineering company, located in Qingdao, China, which integrates steel structure design, research and development, manufacturing and installation. The project types include prefabricated steel workshop, warehou...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!