| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 20000 Square Meter Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Packaging Details | As request |
| Application | Metal Storage Buildings, Prefab Structural Steel Frame Buildings, Metal warehouse |
| Features | Steel Structure Warehouse |
| Type | Prefab Steel Buildings |
| Raw steel material | Q235B, Q355B, ASTM A36 |
| Service life | 50 Years |
| Wall and Roof | Glass wool sandwich panel |
| Surface treatment | Painting |
| Working scope | Design,Fabrication, Installation |
| Brand Name | Ruly Steel |
| Model Number | Ruly0186 |
| Certification | SGS, BV, ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Prefabricated Steel Workshop Q235B Q355B Rock Wool 50 Years
Prefab Steel Structure Warehouse Building with Crane Support
Prefab Steel Structure Warehouse Building with Large Span and Crane
Prefab Steel Structure Warehouse with Large Span and Crane Support
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union | Supply Ability | 20000 Square Meter Per Month |
| Delivery Time | 30 Days | Packaging Details | As request |
| Application | Metal Storage Buildings, Prefab Structural Steel Frame Buildings, Metal warehouse | Features | Steel Structure Warehouse |
| Type | Prefab Steel Buildings | Raw steel material | Q235B, Q355B, ASTM A36 |
| Service life | 50 Years | Wall and Roof | Glass wool sandwich panel |
| Surface treatment | Painting | Working scope | Design,Fabrication, Installation |
| Brand Name | Ruly Steel | Model Number | Ruly0186 |
| Certification | SGS, BV, ISO | Place of Origin | China |
| High Light | steel structure building ,metal warehouse construction ,Painting Prefab Steel Building Warehouse | ||
| Attribute | Value |
|---|---|
| Application | Metal Storage Buildings, Prefab Structural Steel Frame Buildings, Metal warehouse |
| Features | Steel Structure Warehouse |
| Type | Prefab Steel Buildings |
| Raw steel material | Q235B, Q355B, ASTM A36 |
| Service life | 50 Years |
| Wall and Roof | Glass wool sandwich panel |
| Surface treatment | Painting |
| Working scope | Design, Fabrication, Installation |
Steel buildings are increasingly popular in construction due to their durability, cost-effectiveness, and rapid construction time compared to conventional methods. These prefabricated steel frame buildings are ideal for commercial shops, warehouses, workshops, and logistics bases.
Our steel buildings feature welded H-section steel columns and beams connected by high-strength bolts, all fabricated in our factory with CNC machines. Available in single span, double span, portal frame, or truss roof configurations.
| Specification | Detail |
|---|---|
| Structure Type | Portal frame, single ridge, single span |
| Length | 150m |
| Width | 40m |
| Eave Height | 10m |
| Roof Slope | 10% |
| Gable Wall Column Spacing | 7.5m |
| Roof | 75mm Glass wool sandwich panel |
| Wall | 75mm Glass wool sandwich panel |
| Door | Sliding door |
| Window | Ribbon Skylight |
| Height difference | 300mm (indoor vs outdoor) |
| Component | Material | Specifications |
|---|---|---|
| Steel Frame | H section steel | Q235/Q345 steel plate thickness: 8-30mm |
| Welding | Automatic submerged arc welding | |
| Surface Treatment | Sand blasting, alkyd paint or galvanized | |
| Intensive bolt | M20, Grade 10.9 | |
| Supporting System | Angle brace | L50x4, Steel Q235, processed and painted |
| Horizontal brace | Φ20, Steel Q235, processed and painted | |
| Roof Purlin | C160*60*2.5, Steel Q235, galvanized and painted | |
| Wall Purlin | C160*60*2.5, Steel Q235, painted | |
Our factory features three production lines equipped with advanced machinery including plasma cutting machines for precise steel structure fabrication.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2009
Total Annual:
15 Million -20 Million
Employee Number:
100~110
Ecer Certification:
Verified Supplier
Qingdao Ruly Steel Engineering Co., Ltd is a professional steel structure fabrication and engineering company, located in Qingdao, China, which integrates steel structure design, research and development, manufacturing and installation. The project types include prefabricated steel workshop, warehou... Qingdao Ruly Steel Engineering Co., Ltd is a professional steel structure fabrication and engineering company, located in Qingdao, China, which integrates steel structure design, research and development, manufacturing and installation. The project types include prefabricated steel workshop, warehou...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!