| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1-10 piece, 4-6 weeks |
| Delivery Time | 20-30 working days |
| Packaging Details | Wooden box |
| Measuring Frequency | 7.5Hz |
| Measuring Distances | 6m |
| Maximum measuring range | 1200˝×800˝(arc sec.) |
| Repeatability | 0.04˝ (arc sec.) |
| Brand Name | RUYA |
| Model Number | RY-5050 |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1-10 piece, 4-6 weeks |
| Delivery Time | 20-30 working days | Packaging Details | Wooden box |
| Measuring Frequency | 7.5Hz | Measuring Distances | 6m |
| Maximum measuring range | 1200˝×800˝(arc sec.) | Repeatability | 0.04˝ (arc sec.) |
| Brand Name | RUYA | Model Number | RY-5050 |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | China |
| High Light | Photoelectric Autocollimator ,Dual Axis Autocollimator ,6m Autocollimator | ||
The RY-5050 Photoelectric Dual-axis Autocollimator represents China's high-precision digital display instrumentation technology. This advanced instrument is specifically designed for precision measurement of small angles and is widely used in verification applications for multi-faceted prisms, multi-tooth indexing tables, and similar precision components.
Beyond angle measurement, the autocollimator excels in measuring straightness, parallelism, perpendicularity, and relative positioning of high-precision components including precision guide rails. Its non-contact positioning capability makes it ideal for precision measurement applications and instrument verification, supporting both automated and dynamic measurement requirements.
Characterized by exceptional precision, outstanding stability, and straightforward installation and operation, the RY-5050 has become an indispensable testing instrument for precision machinery manufacturing, instrument production, and related scientific research and measurement departments.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | RY-5050 |
| Objective Focal Length | 500mm |
| Lens Diameter | 50mm (NA= 90%) |
| Light Source | High-power semiconductor light source (center wavelength λ=630nm) |
| Sensor | High-resolution image sensor |
| Viewfinder | Electronic eyepiece displayed by the software |
| Measuring Frequency | 7.5Hz |
| Interface | USB2.0 High Speed Interface |
| Measuring Distances | 6m |
| Maximum measuring range | 1200˝×800˝(arc sec.) |
| Resolution | 0.01"(arc sec.) |
| Accuracy | ±200″(arc sec.) | 0.1″(arc sec.) full range | 0.2″(arc sec.) |
| Repeatability | 0.04˝ (arc sec.) |
| Dimension | 590mm(L)×120mm(W)×150mm(H) |
| Weight | 5KG |
| Accessory | Model | Quantity |
|---|---|---|
| 2D adjustable base | DH65 | 1 |
| Standard reflectors | MA60-76 | 1 |
| Data cable | UCB15 | 1 |
| Power adapter | PWA65A | 1 |
| Standard measurement software | AMS-SD | 1 |
| Dedicated instrument case | ZX-U5M-653119L | 1 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon... Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!