| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1-10 piece, 2 weeks |
| Delivery Time | 5-10 working days |
| Packaging Details | flight case+wooden box |
| Color | Blue, Red |
| Measurement range | 1.5m-3.5m |
| Accuracy | 0.06mm-0.18mm |
| Repeatability | 0.03mm-0.12mm |
| Brand Name | RUYA |
| Model Number | RA315, RA320, RA325, RA330, RA335 |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
RUYA RA315 Portable Coordinate Measuring Machine Portable CMM 3D Measuring Arm
High Precision Portable CMM with Laboratory-Level Accuracy Articulated Arm
Portable CMM RA520 High Precision 0.045mm 3D Measuring Arm with Aeronautical
RA330 3D Measuring Arm Portable CMM with 3m Measurement Range
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1-10 piece, 2 weeks |
| Delivery Time | 5-10 working days | Packaging Details | flight case+wooden box |
| Color | Blue, Red | Measurement range | 1.5m-3.5m |
| Accuracy | 0.06mm-0.18mm | Repeatability | 0.03mm-0.12mm |
| Brand Name | RUYA | Model Number | RA315, RA320, RA325, RA330, RA335 |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | China |
| High Light | RA3 articulated arm coordinate measuring machine ,RA315 articulated arm coordinate measuring machine ,3D Measuring Arm portable cmm | ||
The articulated arm coordinate measuring machine is also called "flexible coordinate measuring machine" or "portable coordinate measuring machine" (Portable CMM, or PCMM). It consists of three rigid body arms, six movable joints and a probe. Its basic functions are geometric feature detection and GD&T geometric tolerance detection.
The measurement software provides GD&T tools to evaluate the form and position tolerances of geometric features. For example, verticality, parallelism, flatness, cylindricity, coaxiality, inclination, position, etc.
The software is compatible with multiple 3D data formats and provides multiple coordinate alignment methods. It can automatically compare measured geometric features and surface point data with theoretical values on the three-dimensional model, and provide error analysis graphic reports.
Test reports in PDF, Excel, and mht formats can be quickly output. The inspection report customization function is powerful, and the output report is convenient and fast, with pictures and texts.
Used for auto parts, motorcycle frames, pipe fitting measurement, robotic arm measurement, sheet metal manufacturing, material rack factory, teaching demonstration, etc.
| Model | Spatial Measurement Range | Space-length Indication Error | Uniaxial Coordinate Measurement Consistency |
|---|---|---|---|
| RA315 | 1.5m | 0.06mm | 0.03mm |
| RA320 | 2.0m | 0.08mm | 0.04mm |
| RA325 | 2.5m | 0.11mm | 0.06mm |
| RA330 | 3.0m | 0.14mm | 0.08mm |
| RA335 | 3.5m | 0.18mm | 0.12mm |
![]()
![]()
![]()
![]()
Our customers
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon... Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!