| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | ≤3 sets, 3 months |
| Delivery Time | 3-4 months |
| Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 20Kg |
| Maximum size of test piece | 220mm×220mm×280mm |
| Rotary Accuracy | ±3″ |
| Perpendicularity | ±3″ |
| Positioning Error | ±5″ |
| Positioning Repeatability | ±2″ |
| Maximum Angular Acceleration (inner frame) | ≥100°/s² |
| Maximum Angular Acceleration ( outer frame) | ≥50°/s² |
| Brand Name | RUYA |
| Model Number | 2DT495-C |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Dual-axis Manual Turntable Static Attitude Simulation Inertial Calibration
IPLAT-I-01 Gyro Stabilized Platform Precise Inertial Navigation Control System
2D Hollow Rate Table with 60 mm Hollow Diameter
High-Precision Positioning 2-axis Adjustable Turntable With 300 Kg Load Capacity
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | ≤3 sets, 3 months |
| Delivery Time | 3-4 months | Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 20Kg | Maximum size of test piece | 220mm×220mm×280mm |
| Rotary Accuracy | ±3″ | Perpendicularity | ±3″ |
| Positioning Error | ±5″ | Positioning Repeatability | ±2″ |
| Maximum Angular Acceleration (inner frame) | ≥100°/s² | Maximum Angular Acceleration ( outer frame) | ≥50°/s² |
| Brand Name | RUYA | Model Number | 2DT495-C |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | China |
| High Light | 2DT495-C 2 Axis Turntable ,20Kg 2 Axis Turntable ,dual axis turntable | ||
The 2DT495-C dual-axis rotating platform is a dual-axis automatic frame multi-functional simulation test equipment. It features test functions including position and speed measurement, designed to meet the functional testing and experimental requirements of inertial systems and inertial components. The system offers excellent dynamic characteristics with high-precision positioning capability, stable speed performance, and minimal waveform distortion.
| Specification | Details |
|---|---|
| Load Weight | 20Kg |
| Maximum Size of Test Piece | 220mm * 220mm * 280mm |
| Rotary Accuracy Of Dual-Axis | ±3″ |
| Perpendicularity Of Dual-Axis | ±3″ |
| Intersection Of Dual-Axis | Ф0.5mm diameter ball |
| Positioning Error Of Angular Position | ±5″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | Inner frame: 0.01°/s ~ 200°/s Outer frame: 0.01°/s ~ 200°/s |
| Rate Accuracy | ω ≤ 1°/s: 2*10⁻³ (1° average) 1°/s ≤ ω < 10°/s: 2*10⁻⁴ (10° average) ω ≥ 10°/s: 2*10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | Inner frame: ≥100°/s² Outer frame: ≥50°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon... Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!