| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | ≤3 sets,4 months |
| Delivery Time | 3-4 months |
| Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 30Kg |
| Table Diameter | Ф400mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Positioning Repeatability | ±2″ |
| User Slip Ring | Customizable |
| Temperature Range | -55°C~+100°C |
| Maximum Heating And Cooling Rate | ≥3°C/min |
| Brand Name | RUYA |
| Model Number | 2DT400WK |
| Certification | ISO 9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
2DT400WK Dual-Axis Temperature Control Turntable for IMU Calibration with 30Kg
3DT550WK 3-Axis Inertial Navigation Test Turntable With Thermal Chamber 40Kg
High Precision Temperature-controlled Dual-Axis Turntable with 30Kg Load
DTC014 Single Axis MEMS Gyroscope Test Turntable With Thermal Chamber
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | ≤3 sets,4 months |
| Delivery Time | 3-4 months | Packaging Details | wooden box |
| Load Weight | 30Kg | Table Diameter | Ф400mm |
| Table Flatness | 0.02mm | Table Runout | 0.02mm |
| Positioning Repeatability | ±2″ | User Slip Ring | Customizable |
| Temperature Range | -55°C~+100°C | Maximum Heating And Cooling Rate | ≥3°C/min |
| Brand Name | RUYA | Model Number | 2DT400WK |
| Certification | ISO 9001 | Place of Origin | China |
| High Light | IMU Calibration Temperature Controlled Turntable ,Dual-axis Temperature-controlled Turntable ,IMU Calibration Turntable | ||
The dual-axis temperature-controlled turntable is a high-precision device designed for the development, production, and calibration of fiber optic gyroscopes and IMUs. It features excellent rate and position testing capabilities with stable performance, reliable operation, and user-friendly controls. Engineered for economic efficiency, this turntable significantly reduces acquisition costs while maintaining superior performance standards.
This versatile system can be expanded to meet testing requirements for various inertial components and devices, making it an essential precision tool for both laboratory research and production line applications. Whether for R&D verification or batch debugging, the dual-axis temperature-controlled turntable delivers accurate and efficient solutions to advance inertial technology development.
| Specification | Value |
|---|---|
| Load Weight | 30Kg |
| Table Diameter | Ф400mm |
| Table Flatness | 0.02mm |
| Table Runout | 0.02mm |
| Rotary Accuracy Of Dual-Axis | ±3″ |
| Perpendicularity Of Dual-Axis | ±3″ |
| Intersection Of Dual-Axis | Ф0.5mm diameter ball |
| Positioning Error Of Angular Position | outer frame: ±3″ inner frame: ±2″ |
| Positioning Repeatability Of Angular Position | ±2″ |
| Rate Range | inner frame: 0.01°/s~800°/s outer frame: 0.01°/s~200°/s |
| Rate Accuracy | ω≤1°/s: 2×10⁻³ (1° average) 1°/s≤ω<10°/s: 2×10⁻⁴ (10° average) ω≥10°/s: 2×10⁻⁵ (360° average) |
| Maximum Angular Acceleration | inner frame: ≥400°/s² outer frame: ≥50°/s² |
| User Slip Ring | Customizable |
| Temperature Range | -55°C~+100°C |
| Temperature Error | ±1°C |
| Temperature Fluctuation | ±1°C |
| Temperature Uniformity | ±2°C |
| Maximum Heating And Cooling Rate | ≥3°C/min |
| Dimensions Inside The Box | 450mm x 450mm x 450mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-20000000
Employee Number:
50~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon... Jiujiang RUYA Precision Technology Co., Ltd. was established in January 2013. It is located at the northern foot of Mount Lushan of China, a national 5A tourist attraction, and on the south bank of the Yangtze River. It is stationed in the national Jiujiang Economic and Technological Development Zon...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!