China AC Power Control Device KY BTA16-800B TRIAC with 16A RMS Current and 1000V Peak
  1. China AC Power Control Device KY BTA16-800B TRIAC with 16A RMS Current and 1000V Peak
AC Power Control Device KY BTA16-800B TRIAC with 16A RMS Current and 1000V Peak
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Holding Current (Ih) 50mA
Current - Gate Trigger(Igt) 50mA
Voltage - On State(Vtm) 1.5V
Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) 1W
Current - On State(It(RMS)) 16A
Peak off - state voltage(Vdrm) 1kV
Current - Surge(Itsm@f) 180A
Operating Temperature -40℃~+125℃
Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.5V
Description 50mA 50mA 1kV TO-220A TRIACs RoHS
Mfr. Part # BTA16-800B
Package TO-220A
Model Number BTA16-800B
Product Specification
Holding Current (Ih) 50mA Current - Gate Trigger(Igt) 50mA
Voltage - On State(Vtm) 1.5V Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) 1W
Current - On State(It(RMS)) 16A Peak off - state voltage(Vdrm) 1kV
Current - Surge(Itsm@f) 180A Operating Temperature -40℃~+125℃
Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.5V Description 50mA 50mA 1kV TO-220A TRIACs RoHS