| Mfr. Part # | BTA16-800B |
| Package | TO-220A |
| Model Number | BTA16-800B |
View Detail Information
Explore similar products
Glass Passivated Triac JSCJ BT136 in Plastic Envelope for Static Switching and
Plastic Encapsulate TRIAC JSCJ BTA41 800BW with NPNPN 5 layer Structure and High
TRIAC JSCJ BTA26-600BW with TO3PK Plastic Encapsulation and Mesa Glass
TO-220BK Plastic Encapsulated Thyristor JSCJ CT312B-800C Suitable for Motor
Product Specification
| Holding Current (Ih) | 50mA | Current - Gate Trigger(Igt) | 50mA |
| Voltage - On State(Vtm) | 1.5V | Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) | 1W |
| Current - On State(It(RMS)) | 16A | Peak off - state voltage(Vdrm) | 1kV |
| Current - Surge(Itsm@f) | 180A | Operating Temperature | -40℃~+125℃ |
| Gate Trigger Voltage (Vgt) | 1.5V | Description | 50mA 50mA 1kV TO-220A TRIACs RoHS |