| Mfr. Part # | LKS1D5003D |
| Package | ESOP-13 |
| Model Number | LKS1D5003D |
View Detail Information
Explore similar products
3 phase inverter module AOS AIP5D05K060Q4S with integrated HVIC drivers and
IPM Module AOS AIP5D15K060Q4 with Trench Shielded Planar Gate IGBT and Multiple
600 volt 10 amp 3 phase inverter module AOS AIP3D10A060Q6N for compressors
motor drive module AOS AIP3D05A060Q4N featuring 600 volt 5 amp trench shielded
Product Specification
| High-side Bias Voltage(Vbs) | 12V~18V | Operating temperature | -40℃~+150℃ |
| Voltage - Isolation | - | Frequency - Switching | 20kHz |
| Description | 20kHz ESOP-13 Power Driver Modules RoHS | Mfr. Part # | LKS1D5003D |
| Package | ESOP-13 | Model Number | LKS1D5003D |
The LKS1D5003D is a high-voltage single-phase IPM (Intelligent Power Module) integrating a high-voltage IC and high-performance MOSFETs, suitable for Brushless DC (BLDC) and Permanent Magnet Synchronous (PMSM) motors. The source of the low-side MOSFET can be used for current sampling. The input includes a Schmitt trigger and is compatible with 3.3V/5V/15V logic levels. The LKS1D5003D utilizes an ESOP13 package.
| Parameter | Condition | Min | Typical | Max | Unit | Notes |
| Inverter Section | ||||||
| MOSFET Drain-Source Voltage (BVDSS) | VIN = 0 V, ID = 250 uA | 500 | V | |||
| MOSFET Cut-off Drain Current (IDSS) | VIN = 0 V, VDS = 500 V | 1 | uA | |||
| Body Diode Forward On-Voltage (VSD) | VCC = VBS = 15V, VIN = 0 V, ID = -3 A | 1.4 | V | |||
| MOSFET On-Resistance (RDS(ON)) | VCC = VBS = 15 V, VIN = 5 V, ID =0.5A | 3.3 | ohm | |||
| Switching Time (TON) | VPN =400 V, VCC = VBS = 15 V, ID = 3A, VIN = 0~5 V, Inductive Load L = 2.8 mH | 560 | ns | High-side and low-side MOSFETs | ||
| Switching Time (TOFF) | VPN =400 V, VCC = VBS = 15 V, ID = 3A, VIN = 0~5 V, Inductive Load L = 2.8 mH | 205 | ns | High-side and low-side MOSFETs | ||
| Energy (EON) | VPN =400 V, VCC = VBS = 15 V, ID = 3A, VIN = 0~5 V, Inductive Load L = 2.8 mH | 85 | uJ | |||
| Energy (EOFF) | VPN =400 V, VCC = VBS = 15 V, ID = 3A, VIN = 0~5 V, Inductive Load L = 2.8 mH | 8 | uJ | |||
| Control Section | ||||||
| Static VCC Supply Current (IQCC) | VCC = 15V, VIN = 0V | 50 | uA | |||
| Static VBS Supply Current (IQB) | VBS = 15V, VIN = 0V | 35 | uA | |||
| Undervoltage Protection VCC On (VCC_ON) | 8.5 | V | Rising edge | |||
| Undervoltage Protection VBS On (VBS_ON) | 8.7 | V | Rising edge | |||
| Undervoltage Protection VCC Off (VCC_UVLO) | 7.6 | V | Falling edge | |||
| Undervoltage Protection VBS Off (VBS_UVLO) | 7.8 | V | Falling edge | |||
| Voltage Hysteresis VCC (VCC_HYS) | 0.9 | V | ||||
| Voltage Hysteresis VBS (VBS_HYS) | 0.9 | V | ||||
| Logic High Threshold (VIH) | 2.4 | V | ||||
| Logic Low Threshold (VIL) | 0.6 | V | ||||
| Bootstrap Diode | ||||||
| Forward Voltage (VFB) | IF = 0.8A | 1.65 | V | |||
| Reverse Recovery Time (TRRB) | IF = 0.5A | 40 | ns | |||
| Recommended Operating Conditions | ||||||
| Power Supply Voltage (VPN) | Between P and N pins | 300 | 400 | V | ||
| Control Supply Voltage (VCC) | Between VCC and COM pins | 12.0 | 15.0 | 18.0 | V | |
| High-side Bias Voltage (VBS) | Between VB and VS pins | 12.0 | 15.0 | 18.0 | V | |
| Input Turn-on Voltage (VIN(ON)) | Between VIN and COM pins | 3.0 | VCC | V | ||
| Input Turn-off Voltage (VIN(OFF)) | Between VIN and COM pins | 0 | 0.4 | V | ||
| Dead Time (TDEAD) | VCC = VBS = 12.0 ~ 18.0V, TJ <150C | 1.0 | us | Internal logic typical dead time 100ns | ||