China Integrated gate driver igbt inverter onsemi FSBF10CH60BTL for ac induction bldc
  1. China Integrated gate driver igbt inverter onsemi FSBF10CH60BTL for ac induction bldc
  2. China Integrated gate driver igbt inverter onsemi FSBF10CH60BTL for ac induction bldc
Integrated gate driver igbt inverter onsemi FSBF10CH60BTL for ac induction bldc
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Description Power Driver Modules RoHS
Mfr. Part # FSBF10CH60BTL
Model Number FSBF10CH60BTL
Product Specification
Description Power Driver Modules RoHS Mfr. Part # FSBF10CH60BTL
Model Number FSBF10CH60BTL
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: ON Semiconductor (formerly Fairchild Semiconductor)
  • Certifications: UL Certified No. E209204 (UL1557)
Technical Specifications
DeviceDescription600 V - 10 A 3-Phase IGBT Inverter with Integral Gate Drivers and ProtectionLow-Loss, Short-Circuit Rated IGBTsBuilt-In Bootstrap Diodes and Dedicated Vs Pins Simplify PCB LayoutSeparate Open-Emitter Pins from Low-Side IGBTs for Three-Phase Current SensingSingle-Grounded Power SupplyIsolation RatingApplications
FSBF10CH60BTLMotion SPM 3 Series2500 Vrms / min.Motion Control - Home Appliance / Industrial Motor
ParameterConditionsRatingUnit
Supply Voltage (VPN)Applied between P - NU, NV, NW450V
Supply Voltage (Surge) (VPN(Surge))Applied between P - NU, NV, NW500V
Collector - Emitter Voltage (VCES)600V
Collector Current (IC)TC = 25C, TJ 150C10A
Collector Current (Peak) (ICP)TC = 25C, TJ 150C, Under 1 ms Pulse Width20A
Collector Dissipation (PC)TC = 25C per Chip20W
Operating Junction Temperature (TJ)(TC 125C)-40 ~ 150C
Control Supply Voltage (VCC)Applied between VCC(H), VCC(L) - COM20V
High-Side Control Bias Voltage (VBS)Applied between VB(U) - VS(U), VB(V) - VS(V), VB(W) - VS(W)20V
Input Signal Voltage (VIN)Applied between IN(UH), IN(VH), IN(WH), IN(UL), IN(VL), IN(WL) - COM-0.3 ~ VCC + 0.3V
Fault Output Supply Voltage (VFO)Applied between VFO - COM-0.3 ~ VCC + 0.3V
Fault Output Current (IFO)Sink Current at VFO pin5mA
Current-Sensing Input Voltage (VSC)Applied between CSC - COM-0.3 ~ VCC + 0.3V
Maximum Repetitive Reverse Voltage (VRRM)600V