China Plastic Encapsulated Zener Diode JUXING BZT52C24V with 94V 0 Epoxy Rating and
  1. China Plastic Encapsulated Zener Diode JUXING BZT52C24V with 94V 0 Epoxy Rating and
Plastic Encapsulated Zener Diode JUXING BZT52C24V with 94V 0 Epoxy Rating and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Impedance(Zzt) 70Ω
Diode Configuration Independent
Zener Voltage(Range) 22.8V~25.6V
Pd - Power Dissipation 500mW
Zener Voltage(Nom) 24V
Impedance(Zzk) 250Ω
Description Zener Diode Independent 24V 500mW Surface Mount SOD-123
Mfr. Part # BZT52C24V
Package SOD-123
Model Number BZT52C24V
Product Specification
Impedance(Zzt) 70Ω Diode Configuration Independent
Zener Voltage(Range) 22.8V~25.6V Pd - Power Dissipation 500mW
Zener Voltage(Nom) 24V Impedance(Zzk) 250Ω
Description Zener Diode Independent 24V 500mW Surface Mount SOD-123 Mfr. Part # BZT52C24V
Package SOD-123 Model Number BZT52C24V
BZT52C Series Plastic-Encapsulate Zener Diode
The BZT52C Series is a range of plastic-encapsulated Zener diodes designed for various electronic applications. These diodes feature low Zener impedance, a maximum power dissipation of 500mW, and offer high stability and reliability. They are suitable for general-purpose use where stable voltage regulation is required.
Product Attributes
  • Package: SOD-123 Small Outline Plastic Package
  • Polarity: Color band denotes cathode end
  • Epoxy UL Rating: 94V-0
  • Mounting Position: Any
Technical Specifications
Parameter Symbol Value Unit Notes
Power Dissipation Pd 500 mW Device mounted on ceramic PCB: 7.6mm x 9.4mm x 0.87mm with pad areas 25mm
Forward Voltage @IF=10mA Vf 0.9 V Short duration test pulse used to minimize self-heating effect
Storage temperature range Ts -65 to +150
WX 2.4 (2.2 - 2.6) 5 mA 100 50 uA @ 1.0 V -3.5
W1 2.7 (2.5 - 2.9) 5 mA 100 20 uA @ 1.0 V -3.5
W2 3.0 (2.8 - 3.2) 5 mA 95 10 uA @ 1.0 V -3.5
W3 3.3 (3.1 - 3.5) 5 mA 95 5 uA @ 1.0 V -3.5
W4 3.6 (3.4 - 3.8) 5 mA 90 5 uA @ 1.0 V -3.5
W5 3.9 (3.7 - 4.1) 5 mA 90 3 uA @ 1.0 V -3.5
W6 4.3 (4.0 - 4.6) 5 mA 90 3 uA @ 1.0 V -3.5
W7 4.7 (4.4 - 5.0) 5 mA 80 3 uA @ 2.0 V -3.5
W8 5.1 (4.8 - 5.4) 5 mA 60 2 uA @ 2.0 V -2.7
W9 5.6 (5.2 - 6.0) 5 mA 40 1 uA @ 2.0 V -2.0
WA 6.2 (5.8 - 6.6) 5 mA 10 3 uA @ 4.0 V 0.4
WB 6.8 (6.4 - 7.2) 5 mA 15 2 uA @ 4.0 V 1.2
WC 7.5 (7.0 - 7.9) 5 mA 15 1 uA @ 5.0 V 2.5
WD 8.2 (7.7 - 8.7) 5 mA 15 0.7 uA @ 5.0 V 3.2
WE 9.1 (8.5 - 9.6) 5 mA 15 0.5 uA @ 6.0 V 3.8
WF 10 (9.4 - 10.6) 5 mA 20 0.2 uA @ 7.0 V 4.5
WG 11 (10.4 - 11.6) 5 mA 20 0.1 uA @ 8.0 V 5.4
WH 12 (11.4 - 12.7) 5 mA 25 0.1 uA @ 8.0 V 6.0
WI 13 (12.4 - 14.1) 5 mA 30 0.1 uA @ 8.0 V 7.0
WJ 15 (13.8 - 15.6) 5 mA 30 0.1 uA @ 10.5 V 9.2
WK 16 (15.3 - 17.1) 5 mA 40 0.1 uA @ 11.2 V 10.4
WL 18 (16.8 - 19.1) 5 mA 45 0.1 uA @ 12.6 V 12.4
WM 20 (18.8 - 21.2) 5 mA 55 0.1 uA @ 14.0 V 14.4
WN 22 (20.8 - 23.3) 5 mA 55 0.1 uA @ 15.4 V 16.4
WO 24 (22.8 - 25.6) 5 mA 70 0.1 uA @ 16.8 V 18.4
WP 27 (25.1 - 28.9) 2 mA 80 0.1 uA @ 18.9 V 21.4
WQ 30 (28.0 - 32.0) 2 mA 80 0.1 uA @ 21.0 V 24.4
WR 33 (31.0 - 35.0) 2 mA 80 0.1 uA @ 23.1 V 27.4
WS 36 (34.0 - 38.0) 2 mA 90 0.1 uA @ 25.2 V 30.4
WT 39 (37.0 - 41.0) 2 mA 130 0.1 uA @ 27.3 V 33.4
WU 43 (40.0 - 46.0) 2 mA 100 0.1 uA @ 32.0 V 10.0
WV 47 (44.0 - 50.0) 2 mA 100 0.1 uA @ 35.0 V 10.0
WW 51 (48.0 - 54.0) 2 mA 100 0.1 uA @ 38.0 V 10.0