China High commutation performance TRIAC Doeshare DT8T10F-BH suitable for industrial
  1. China High commutation performance TRIAC Doeshare DT8T10F-BH suitable for industrial
High commutation performance TRIAC Doeshare DT8T10F-BH suitable for industrial
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Current - Gate Trigger(Igt) 10mA
Current - On State(It(RMS)) 8A
Peak off - state voltage(Vdrm) 800V
Description 10mA 800V TO-220F-3 TRIACs RoHS
Mfr. Part # DT8T10F-BH
Package TO-220F-3
Model Number DT8T10F-BH
Product Specification
Current - Gate Trigger(Igt) 10mA Current - On State(It(RMS)) 8A
Peak off - state voltage(Vdrm) 800V Description 10mA 800V TO-220F-3 TRIACs RoHS
Mfr. Part # DT8T10F-BH Package TO-220F-3
Model Number DT8T10F-BH
Product Overview
The DT8T High Temperature Series TRIACs are silicon bidirectional thyristors designed for high commutation performance in the third quadrant without the need for a snubber circuit. These devices offer reliable control for various AC switching applications, including motors, fans, pumps, solenoid drivers, LED dimming, logic control, and inrush current limiting circuits. They feature passivated die for enhanced reliability, three-quadrant triggering, and operation up to 150C. Constructed with a "Green" molding compound meeting UL 94V-0 flammability classification and RoHS II 2015/863/EU compliance, these TRIACs are suitable for demanding industrial environments.
Product Attributes
  • Brand: DOESHARE
  • Series: DT8T High Temperature Series TRIACs
  • Material: "Green" molding compound
  • Certifications: UL 94V-0 flammability classification, RoHS II 2015/863/EU compliant
  • Moisture Sensitivity: Meets industry standard IPC/JEDEC J-STD-020
Technical Specifications
Parameter Symbol DT8T10 DT8T35 Unit Notes
Absolute Ratings
Peak repetitive off-state voltage VDRM, VRRM 800 V (Tj = -40 to 150C, Full sine wave, 50 to 60 Hz; Gate open)
On-stage RMS current IT(RMS) 8 A (Full sine wave, TC = 100C)
Peak non-repetitive surge current ITSM 72 A (one full cycle 60 HZ, Tj = 25C)
Circuit fusing consideration I2T 20 AS (t = 8.3ms)
Operating junction temperature range Tj -40 to +150 C
Storage temperature range TSTG -40 to +150 C
Thermal Characteristics
Maximum lead temperature for soldering TL Max 260 C (1/8 form case for 10 seconds)
Static Characteristics
Threshold Voltage Vto Max 0.9 V (Tj = 150C)
Dynamic resistors Rd Max 50 m (Tj = 150C)
ON Characteristics
Peak forward on-state voltage VTM 1.5 1.6 V (ITM = 8 A @ Tj = 25C)
Gate Trigger Voltage VGD Min 0.25 V (VD= VDRM , RL=100, Tj=150C)
Gate trigger current IGT1, IGT2, IGT3 10 35 mA (VAK = 12V, RL=100)
Gate trigger voltage VGT1, VGT2, VGT3 Max 1 V (VAK = 12V, RL=100)
Holding current IH1, IH3 10 50 mA (VAK = 12V, RL=100)
Latching current IL1, IL2, IL3 25 50 mA (VAK = 12V, RL=100)
Critical rate of rise of on-state current dI/dt(s) 50 A/us (Tj = 150C)
Critical rate of rise of off-state voltage dV/dt Max 500 V/us (VD = 67% VDRM, gate open, Tj = 150C)
Critical rate of rise of on-state current (without snubber) dI/dt(c) 2 5 A/ms (Without snubber, Tj = 150C)
Critical rate of rise of on-state current (dV/dt) dI/dt(c) 5 30 A/ms (Tj=150C, 10V/dt, Gate open)
Ordering Information Scheme
Type Code: Doeshare Standar products
Product Code: T for Triac series
IT Amp Code: 16 for 16A, 1 for 1A
Quadrantal Code: T for 3Q, F for 4Q
IGT&VCEsat Code: 35 means Igt 35mA, 5 means Igt 5mA
Voltage Code: A=> 600V, B=> 800V, C=> 1000V