China Triac WEIDA BT138-800CW optimized for 12A RMS current and 800V peak voltage in
  1. China Triac WEIDA BT138-800CW optimized for 12A RMS current and 800V peak voltage in
Triac WEIDA BT138-800CW optimized for 12A RMS current and 800V peak voltage in
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Holding Current (Ih) 40mA
Current - Gate Trigger(Igt) 35mA
Voltage - On State(Vtm) 1.6V
Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) 500mW
Current - On State(It(RMS)) 12A
Peak off - state voltage(Vdrm) 800V
Current - Surge(Itsm@f) 120A
SCR Type -
Operating Temperature -40℃~+125℃
Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.3V
Description 800V 12A Surface Mount TO-252-4R
Mfr. Part # BT138-800CW
Package TO-252-4R
Model Number BT138-800CW
Product Specification
Holding Current (Ih) 40mA Current - Gate Trigger(Igt) 35mA
Voltage - On State(Vtm) 1.6V Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) 500mW
Current - On State(It(RMS)) 12A Peak off - state voltage(Vdrm) 800V
Current - Surge(Itsm@f) 120A SCR Type -
Operating Temperature -40℃~+125℃ Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.3V
Description 800V 12A Surface Mount TO-252-4R Mfr. Part # BT138-800CW
Package TO-252-4R Model Number BT138-800CW
Jiangsu Weida Semiconductor BT138 Series 12A Triacs
Product Attributes
  • Brand: Jiangsu Weida Semiconductor Co., Ltd.
  • Product Series: BT138 Series
  • Current Rating: 12A
  • Revision: 9.0
  • Year: 2020
Technical Specifications
ParameterSymbolValueUnitNotes
MAIN FEATURES
RMS on-state currentIT(RMS)12A
Repetitive peak off-state voltage / Repetitive peak reverse voltageVDRM/VRRM600/800V
On-state voltageVTM≤1.6V
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
Storage junction temperature rangeTstg-40~150℃
Operating junction temperature rangeTj-40~125℃