China Triac WEIDA BT138-800E optimized for middle and small resistance power load
  1. China Triac WEIDA BT138-800E optimized for middle and small resistance power load
Triac WEIDA BT138-800E optimized for middle and small resistance power load
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Holding Current (Ih) -
Current - Gate Trigger(Igt) 60mA
Voltage - On State(Vtm) 1.6V
Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) 500mW
Current - On State(It(RMS)) 12A
Peak off - state voltage(Vdrm) 800V
Current - Surge(Itsm@f) 120A
SCR Type 1 TRIAC
Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.3V
Operating Temperature -40℃~+125℃
Description TRIAC 800V 12A Surface Mount TO-252
Mfr. Part # BT138-800E
Package TO-252
Model Number BT138-800E
Product Specification
Holding Current (Ih) - Current - Gate Trigger(Igt) 60mA
Voltage - On State(Vtm) 1.6V Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) 500mW
Current - On State(It(RMS)) 12A Peak off - state voltage(Vdrm) 800V
Current - Surge(Itsm@f) 120A SCR Type 1 TRIAC
Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.3V Operating Temperature -40℃~+125℃
Description TRIAC 800V 12A Surface Mount TO-252 Mfr. Part # BT138-800E
Package TO-252 Model Number BT138-800E
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Jiangsu Weida Semiconductor Co., Ltd.
  • Series: BT138
  • Product Type: Triacs
  • Revision: 9.0
  • Year: 2020
Technical Specifications
ParameterSymbolValueUnitNotes
Storage junction temperature rangeTstg-40~150
Operating junction temperature rangeTj-40~125
Repetitive peak off-state voltageVDRM600V(Tj=25)
800V(Tj=25)
Repetitive peak reverse voltageVRRM600V(Tj=25)
800V(Tj=25)
RMS on-state currentIT(RMS)12A
Non repetitive surge peak on-state current (full cycle, F=50Hz)ITSM120A
I2t value for fusing (tp=10ms)I2t45A2s
Critical rate of rise of on-state current (IG=2IGT)dI/dt50 / 10A/s-- /
Peak gate currentIGM2A
Average gate power dissipationPG(AV)0.5W
Peak gate powerPGM5W
Gate Trigger Current (Quadrants --)IGTMAX 10mASW
MAX 35CW
MAX 50BW
Gate Trigger Current (Quadrants --)IGTMAX 5mAD
MAX 10E
MAX 25F
Gate Trigger Current (Quadrants --)IGTMAX 50mAG
MAX 10
MAX 25
Gate Trigger VoltageVGT1.3V(VD=12V, RL=33)
Gate Non-Trigger VoltageVGDMIN 0.2V(VD=VDRM, Tj=125)
Holding CurrentIHMAX 10mA--
MAX 30-
MAX 40
MAX 30--
Latching CurrentILMAX 30mA-
MAX 40
MAX 50--
MAX 70
Critical rate of rise of off-state voltagedV/dtMIN 200V/sGate open, VD=2/3VDRM, Tj=125 (--)
MIN 20Gate open, VD=0.66VDRM, Tj=125 (--)
On-state characteristics (maximum values)VTMMAX 1.6V(ITM=15A, tp=380s, Tj=25)
Off-state currentIDRM/IRRMMAX 5 A(VDRM=VRRM, Tj=25)