China MSKSEMI BT136-600E-MS220 triac offering stable performance in gate drive and
  1. China MSKSEMI BT136-600E-MS220 triac offering stable performance in gate drive and
MSKSEMI BT136-600E-MS220 triac offering stable performance in gate drive and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Description TO-220 TRIACs RoHS
Mfr. Part # BT136-600E-MS(220)
Package TO-220
Model Number BT136-600E-MS(220)
Product Specification
Description TO-220 TRIACs RoHS Mfr. Part # BT136-600E-MS(220)
Package TO-220 Model Number BT136-600E-MS(220)
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MSKSEMI
  • Package Type: TO-220
Technical Specifications
Parameter Symbol Value Unit Condition
Repetitive peak off-state voltage VDRM 600 V Tj=25
Repetitive peak reverse voltage VRRM 600 V Tj=25
RMS on-state current IT(RMS) 4 A TC=85
Non repetitive surge peak on-state current ITSM 65 A Full cycle, F=50Hz
I2t value for fusing I2t 21 AS tp=10ms
Critical rate of rise of on-state current dI/dt 50 A/s IG=2*IGT
Peak gate current IGM 2 A
Average gate power dissipation PG(AV) 0.5 W
Peak gate power PGM 5 W
Operating junction temperature range Tj -40~+125
Storage junction temperature range TSTG -40~+150
Gate Trigger Current (Quadrants I-II-III) IGT 5 mA VD=12V
Gate Trigger Current (Quadrant IV) IGT 10 mA VD=12V
Gate Trigger Voltage VGT 1.3 V ALL
Gate Trigger Voltage (DC) VGD 0.2 V VD=VDRM, RL=3.3K,Tj=125
Holding Current (Quadrants I, III) IH 10 mA IT=100mA
Holding Current (Quadrants II, IV) IH 20 mA IT=100mA
Latching Current (Quadrants I, III) IL 10 mA IG=1.2IGT
Latching Current (Quadrants II, IV) IL 20 mA IG=1.2IGT
Critical rate of rise of off-state voltage dVD/dt 20 V/s VD=67%VDRM,Tj=125
On-state voltage VTM 1.6 V ITM=10A,tp=380s
Off-state current IDRM 5 uA VD=VDRM , Tj=25
Off-state current IRRM 1 mA VR=VRRM Tj=125