China High Blocking Voltage Triacs LGE BTA16-800BW-LGE Ideal for Speed Control and
  1. China High Blocking Voltage Triacs LGE BTA16-800BW-LGE Ideal for Speed Control and
High Blocking Voltage Triacs LGE BTA16-800BW-LGE Ideal for Speed Control and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Description TO-220AB TRIACs RoHS
Mfr. Part # BTA16-800BW-LGE
Package TO-220AB
Model Number BTA16-800BW-LGE
Product Specification
Description TO-220AB TRIACs RoHS Mfr. Part # BTA16-800BW-LGE
Package TO-220AB Model Number BTA16-800BW-LGE
LGE BTA16/BTB16 Triacs
The LGE BTA16/BTB16 series are 16A triacs designed for bidirectional switching operations in 3rd and 4th quadrants. Featuring a five-layer NPNPN structure, single-sided trenching technology, mesa glass passivation, and multi-layer metallized electrodes, these devices offer high blocking voltage and excellent temperature stability. They are ideal for inductive load switching and ON/OFF functions in applications such as washing machines, induction motor starting circuits, vacuum cleaners, power tools, speed control, heating regulation, solid-state relays, and phase control circuits.
Product Attributes
  • Brand: LGE
  • Moisture Sensitivity: MSL Level 1, per J-STD-020
  • Terminals: Matte Tin Finish, Solderable per MIL-STD-202 Method 208
  • Case Material: Molded Plastic
  • Molding Compound: UL Flammability Classification Rating 94V-0
  • Case Types: JEDEC TO-220AB, ITO-220AB, TO-263
Technical Specifications
ParameterSymbolBTA/BTB 16 (600V)BTA/BTB 16 (800V)UnitsConditions
MAXIMUM RATINGS
R.M.S. On-State CurrentIT(RMS)1616ATc=80/90
Non-Repetitive Surge Peak On-State Current (Full Cycle)ITSM160160AF=50Hz, Tj initial=25, T=20ms
I2t Value for FusingI2t144144Astp=10ms
Critical Rate of Rise of On-State Currentdi/dt5050A/sIG=2IGT, tr100ns, F=120Hz, Tj=125
Repetitive Peak Off-State VoltageVDRM/VRRM600800VTj=25
Non-repetitive surge peak off-state voltageVDSM/VRSMVDRM/VRRM+100VDRM/VRRM+100Vtp=10ms, Tj=25
Peak Gate CurrentIGM44Atp=20s, Tj=125
Average Gate Power DissipationPG(AV)11WTj=125
Maximum Operating Junction TemperatureTJ-40~+125-40~+125-
Storage Temperature RangeTSTG-40~+150-40~+150-
ELECTRICAL CHARACTERISTICS ( QUADRANTS)
Gate Trigger CurrentIGT5 (TW), 10 (SW), 35 (CW), 50 (BW)5 (TW), 10 (SW), 35 (CW), 50 (BW)mAVD=12V, RL=100 (,, quadrant)
Gate Trigger VoltageVGT1.51.5V-
Gate Non-Trigger VoltageVGD0.2 (MIN)0.2 (MIN)VTj=125 (,, quadrant)
Holding CurrentIH5 (TW), 15 (SW), 35 (CW), 50 (BW)5 (TW), 15 (SW), 35 (CW), 50 (BW)mAIT=0.5A
Latching CurrentIL20 (SW), 30 (CW), 60 (BW)20 (SW), 30 (CW), 60 (BW)mAIG=1.2IGT, quadrant
Gate Trigger CurrentIGT25 (C), 50 (B)50 (B), 100 (B)mAVD=12V, RL=100 (,,, quadrant)
Gate Trigger VoltageVGT1.31.3VAll
Holding CurrentIH40 (C), 60 (B)40 (C), 60 (B)mAIT=0.5A
Latching CurrentIL50 (C), 70 (B)50 (C), 70 (B)mAIG=1.2IGT, ,, quadrant
Latching CurrentIL80 (C), 120 (B)80 (C), 120 (B)mAIG=1.2IGT, quadrant
Critical Rate of Rise of Off-State Voltagedv/dt200 (C), 400 (B)200 (C), 400 (B)V/sVD=2/3VDRM, Tj=125
Critical Rate of Rise of Off-State Voltage at Commutation(dv/dt)c5 (C), 10 (B)5 (C), 10 (B)V/sTj=125
STATIC CHARACTERISTICS
Peak On-State VoltageVTM1.50 (MAX)1.50 (MAX)VITM=23A, Tj=25