China 800 Volt Thyristor LGE BT152-800R Ideal for Motor Control Static Switching and
  1. China 800 Volt Thyristor LGE BT152-800R Ideal for Motor Control Static Switching and
800 Volt Thyristor LGE BT152-800R Ideal for Motor Control Static Switching and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Current - Gate Trigger(Igt) 60mA
Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) 500mW
Current - On State(It(RMS)) 20A
Peak off - state voltage(Vdrm) 800V
Current - Surge(Itsm@f) 220A
Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.5V
Description 60mA 800V TO-220 TRIACs RoHS
Mfr. Part # BT152-800R
Package TO-220
Model Number BT152-800R
Product Specification
Current - Gate Trigger(Igt) 60mA Average Gate Power Dissipation (PG(AV)) 500mW
Current - On State(It(RMS)) 20A Peak off - state voltage(Vdrm) 800V
Current - Surge(Itsm@f) 220A Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.5V
Description 60mA 800V TO-220 TRIACs RoHS Mfr. Part # BT152-800R