China Littelfuse IXYS MCC56-12IO1B Phase Leg Thyristor Module with TO-240AA Package
  1. China Littelfuse IXYS MCC56-12IO1B Phase Leg Thyristor Module with TO-240AA Package
Littelfuse IXYS MCC56-12IO1B Phase Leg Thyristor Module with TO-240AA Package
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Holding Current (Ih) 200mA
Current - Gate Trigger(Igt) 100mA
Current - On State(It(RMS)) 100A
Peak off - state voltage(Vdrm) 1.2kV
SCR Type 2 SCR
Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.5V
Operating Temperature -40℃~+125℃
Description 200mA 100mA 1.2kV 2 SCR TO-240AA SCRs - Modules RoHS
Mfr. Part # MCC56-12IO1B
Package TO-240AA
Model Number MCC56-12IO1B
Product Specification
Holding Current (Ih) 200mA Current - Gate Trigger(Igt) 100mA
Current - On State(It(RMS)) 100A Peak off - state voltage(Vdrm) 1.2kV
SCR Type 2 SCR Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.5V
Operating Temperature -40℃~+125℃ Description 200mA 100mA 1.2kV 2 SCR TO-240AA SCRs - Modules RoHS
Mfr. Part # MCC56-12IO1B Package TO-240AA
Model Number MCC56-12IO1B
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: IXYS
  • Package: TO-240AA
  • Certifications: RoHS compliant
  • Backside: Isolated
  • Chip: Planar passivated
  • Base Plate: DCB ceramic
  • Substrate: Direct Copper Bonded Al2O3-ceramic
Technical Specifications
SymbolDefinitionConditionsUnittyp.max.min.
VRRM / VDRMmax. repetitive reverse/forward blocking voltageV1200
ITAVRMS forward currentTAV 180 sineA56
IT(RMS)RMS currentper terminalA200
ITSMmax. forward surge currentt = 10 ms; (50 Hz), sine; TVJ = 45CkA1.62
Itvalue for fusingt = 10 ms; (50 Hz), sine; TVJ = 45CkAs1.28