China Littelfuse IXYS MCD56-18IO1B phase leg Thyristor Diode module with TO-240AA
  1. China Littelfuse IXYS MCD56-18IO1B phase leg Thyristor Diode module with TO-240AA
Littelfuse IXYS MCD56-18IO1B phase leg Thyristor Diode module with TO-240AA
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Holding Current (Ih) 200mA
Current - Gate Trigger(Igt) 100mA
Current - On State(It(RMS)) 100A
Peak off - state voltage(Vdrm) 1.8kV
SCR Type 1 SCR and 1 Diode
Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.5V
Operating Temperature -40℃~+125℃
Description 200mA 100mA 1.8kV 1 SCR and 1 Diode TO-240AA SCRs - Modules RoHS
Mfr. Part # MCD56-18IO1B
Package TO-240AA
Model Number MCD56-18IO1B
Product Specification
Holding Current (Ih) 200mA Current - Gate Trigger(Igt) 100mA
Current - On State(It(RMS)) 100A Peak off - state voltage(Vdrm) 1.8kV
SCR Type 1 SCR and 1 Diode Gate Trigger Voltage (Vgt) 1.5V
Operating Temperature -40℃~+125℃ Description 200mA 100mA 1.8kV 1 SCR and 1 Diode TO-240AA SCRs - Modules RoHS
Mfr. Part # MCD56-18IO1B Package TO-240AA
Model Number MCD56-18IO1B
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: IXYS
  • Backside: Isolated
  • Chip Technology: Planar passivated
  • Substrate: Direct Copper Bonded Al2O3-ceramic
  • Package: TO-240AA
  • Certifications: RoHS compliant
  • Mounting: Soldering pins for PCB mounting
  • Base Plate: DCB ceramic
  • Weight: Reduced
  • Power Cycling: Advanced
  • Isolation Voltage: 4800 V~