| Mfr. Part # | P0327WC12D |
| Package | TO-200AB |
| Model Number | P0327WC12D |
View Detail Information
Explore similar products
high volume Littelfuse MCR708AG silicon controlled rectifier for temperature
High density PCB silicon controlled rectifiers Littelfuse NYC0102BLT1G with
Phase control SCR Littelfuse S4020LTP with glass passivated junctions and matte
Sensitive SCR component Littelfuse S6X8BSRP with 0.8 Amp current rating and high
Product Specification
| Holding Current (Ih) | 600mA | Current - Gate Trigger(Igt) | 200mA |
| Voltage - On State(Vtm) | 2.17V | Current - On State(It(RMS)) | 670A |
| Peak off - state voltage(Vdrm) | 1.2kV | SCR Type | 1 SCR |
| Operating Temperature | -40℃~+125℃ | Gate Trigger Voltage (Vgt) | 3V |
| Description | 600mA 200mA 1.2kV 1 SCR TO-200AB SCRs RoHS | Mfr. Part # | P0327WC12D |