Mfr. Part # FMB10F-10
Package MBF
Model Number FMB10F-10
Product Specification
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current 35A Operating Junction Temperature Range -55℃~+150℃
Voltage - Forward(Vf@If) 1.3V@1A Current - Rectified 1A
Voltage - DC Reverse(Vr) 1kV Description Bridge Rectifier 1kV 1A Surface Mount MBF
Mfr. Part # FMB10F-10 Package MBF
Model Number FMB10F-10
Product Overview
1.0A SURFACE MOUNT GLASS PASSIVATED BRIDGE RECTIFIER designed for surface mount applications. Features glass-passivated chip junctions, fast reverse recovery time, and a range of reverse voltages from 100 to 800V.