China Littelfuse IXYS VGO36-16IO7 rectifier bridge module for DC power supplies and
  1. China Littelfuse IXYS VGO36-16IO7 rectifier bridge module for DC power supplies and
Littelfuse IXYS VGO36-16IO7 rectifier bridge module for DC power supplies and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current 350A
Operating Junction Temperature Range -40℃~+125℃
Voltage - Forward(Vf@If) 1.45V@45A
Current - Rectified 36A
Voltage - DC Reverse(Vr) 1.6kV
Description Bridge Rectifier 1600V 36A MODULE
Mfr. Part # VGO36-16IO7
Package MODULE
Model Number VGO36-16IO7
Product Specification
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current 350A Operating Junction Temperature Range -40℃~+125℃
Voltage - Forward(Vf@If) 1.45V@45A Current - Rectified 36A
Voltage - DC Reverse(Vr) 1.6kV Description Bridge Rectifier 1600V 36A MODULE
Mfr. Part # VGO36-16IO7 Package MODULE
Model Number VGO36-16IO7
Product Overview
The VGO 36-16io7 is a high-performance rectifier bridge module from IXYS, designed for robust power applications. It features a package with a DCB ceramic base plate, offering excellent isolation voltage of 3000 V~. The module utilizes planar passivated chips for reliability and boasts a low forward voltage drop. Its leads are suitable for PC board soldering, making it easy to integrate into various systems. The VGO 36-16io7 offers space and weight savings, improved temperature and power cycling capability, and is easy to mount with two screws. It is ideal for supplies for DC power equipment, input rectifiers for PWM inverters, battery DC power supplies, and field supplies for DC motors.
Product Attributes
  • Brand: IXYS
  • Origin: Not specified
  • Material: DCB ceramic base plate
  • Color: Not specified
  • Certifications: Data according to IEC 60747
Technical Specifications
ModelIdAV (A)VRRM (V)IFRMS, ITRMS per leg (A)IFSM, ITSM TVJ = 45C; t = 10 ms (50 Hz), sine (A)I2t TVJ = 45C t = 10 ms (50 Hz), sine (As)(dv/dt)cr TVJ = TVJM; VDR = 2/3 VDRM (V/s)PGAVM (W)TVJ (C)Tstg (C)VISOL (V~)Md (Nm)Weight (g)IR, ID VR = VRRM; VD = VDRM TVJ = TVJM (mA)VT, VF IT, IF = 45 A; TVJ = 25C (V)VGT VD = 6 V; TVJ = 25C (V)IGT VD = 6 V; TVJ = 25C (mA)IH TVJ = 25C; VD = 6 V; RGK = (mA)tq TVJ = 125C, IT = 15 A, tP = 300 s, VR = 100 V typ. (s)RthJC per module (K/W)RthJK per module (K/W)dS (mm)dA (mm)