| Mfr. Part # | ULN2003AM |
| Package | SOIC-16 |
| Model Number | ULN2003AM |
View Detail Information
Explore similar products
HGSEMI ULN2803ADMTR Darlington array IC featuring eight NPN pairs for multi load
Darlington array HGSEMI ULN2001N supporting up to 50 volts and 500 milliamps
8 channel Darlington transistor array driver HTC TD62783AD suitable for
switching transistor array HTC ULN2004AD featuring seven NPN Darlington pairs
Product Specification
| Current - Collector(Ic) | 500mA | Description | 500mA SOIC-16 Bipolar Transistor Arrays RoHS |
| Mfr. Part # | ULN2003AM | Package | SOIC-16 |
| Model Number | ULN2003AM |
The ULN2003AM is a monolithic high-voltage, high-current Darlington transistor array. It features seven independent Darlington driver circuits, each with a flyback diode for inductive loads like relays and stepper motors. Each Darlington pair can output 500mA, with parallel connection for higher current capability. Its integrated 2.7K base resistors allow direct connection to TTL/CMOS logic at 5V, eliminating the need for standard logic buffers. Applications include relay drivers, lighting drivers, LED displays, stepper motor drivers, and logic buffers.
| ULN2003AM | SOP16 | -40 ~ +85 | 500mA | 50V | TTL/CMOS | 8000V |
| ULN2003AM | DIP16 | -40 ~ +85 | 500mA | 50V | TTL/CMOS | 8000V |
| Parameter | Symbol | Test Condition | Min | Typical | Max | Unit |
| Collector-Emitter Voltage | VCE | -0.5 | 50 | V | ||
| COM Terminal Voltage | VCOM | 50 | V | |||
| Input Voltage | VI | -0.5 | 30 | V | ||
| Collector Peak Current | ICP | per channel | 500 | mA | ||
| Output Clamp Diode Peak Current | IOK | 500 | mA | |||
| Total Emitter Peak Current | IET | -2.5 | A | |||
| Max Junction Temperature | TJ | 150 | ||||
| Storage Temperature Range | Tstg | -60 | +150 | |||
| Power Dissipation (DIP16) | PD | 1.47 | W | |||
| Power Dissipation (SOP16) | PD | 0.54/0.625 | W | |||
| On-State Input Voltage | VI(ON) | VCE=2V, IC=200mA | 1.9 | 2.4 | V | |
| Collector-Emitter Saturation Voltage | VCE(SAT) | VI=2.4V, IC=30mA | 0.78 | V | ||
| Clamp Diode Forward Voltage | VF | IF=350mA | 1.4 | 1.6 | V | |
| Collector Cut-off Leakage Current | ICEX | VCE=50V, VI=0V | 50 | A | ||
| Input Current | II | VIN=12V, IC=60mA | 4 | mA | ||
| Clamp Diode Reverse Current | IR | VR=50V | 100 | A | ||
| Input Capacitance | CIN | 15 | pF | |||
| Propagation Delay Low-to-High | tPLH | VL=12V, RL=45 | 0.15 | 1 | s | |
| Propagation Delay High-to-Low | tPHL | VL=12V, RL=45 | 0.15 | 1 | s |