China Durable 316L Stainless Steel Hermetic Sensor Amphenol PC420VR-20-DA Loop Powered
  1. China Durable 316L Stainless Steel Hermetic Sensor Amphenol PC420VR-20-DA Loop Powered
Durable 316L Stainless Steel Hermetic Sensor Amphenol PC420VR-20-DA Loop Powered
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Description Vibration Sensors RoHS
Mfr. Part # PC420VR-20-DA
Model Number PC420VR-20-DA
Product Specification
Description Vibration Sensors RoHS Mfr. Part # PC420VR-20-DA
Model Number PC420VR-20-DA
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Wilcoxon Sensing Technologies (An Amphenol Company)
  • Certifications: ISO 9001 approved facility
  • Sensing Element Design: PZT ceramic / shear
  • Case Material: 316L stainless steel
  • Sealing: Hermetic
  • Output Connector: 3 pin, MIL-C-5015 style
  • Mating Connector: R6G type
  • Recommended Cabling: J9T3A (3-conductor shielded, yellow Teflon jacket)
  • Accessories Supplied: SF6 mounting stud; calibration data (level 2)
Technical Specifications
Specification Value Details
Model Selection Guide PC420x-yy-DA
Output Type (x) R, P, TP R = RMS output, P = calculated peak output, TP = true peak output
Full Scale (yy) 05, 10, 20 05 = 5 g (49 m/sec), 10 = 10 g (98 m/sec), 20 = 20 g (196 m/sec)
Dynamic Output (DA) Acceleration 100 mV/g
4-20 mA Output Full Scale: 20 mA, 5% Proportional to acceleration vibration
Dynamic Output Sensitivity 10% 100 mV/g
Dynamic Output Full Scale 20 g
Frequency Response (4-20 mA) 10% 3 dB 10 Hz - 1.0 kHz
Frequency Response (4-20 mA) 3 dB 4.0 Hz - 2.0 kHz
Frequency Response (Dynamic Output) 3 dB 2.5 Hz - 10 kHz
Repeatability 2%
Transverse Sensitivity (max) 5%
Amplitude Nonlinearity (max) 1%
Resonant Frequency (mounted, nominal) 25 kHz
Power Requirements (2-wire loop power) 12 - 30 VDC Voltage at sensor terminals
Loop Resistance (max) at 24 VDC 700
Turn on Time (4-20 mA loop) < 30 sec
Dynamic Output Bias Voltage +3.3 VDC (re: connector pin B)
Dynamic Output Noise (equiv. g) 2.5 Hz - 10 kHz 2 mg
Grounding Case isolated, internally shielded
Temperature Range 40 to +85C
Vibration Limit 250 g peak
Shock Limit 2,500 g peak
Weight 162 grams
Mounting 1/4-28 tapped hole
Dimensions 1.12" dia. x 2.12" (excluding connector)
Connector Pin A Loop positive (+)
Connector Pin B Loop negative (), dynamic common
Connector Pin C Dynamic output
Connector Pin SHD Ground shell
Loop Resistance Calculation RL = (DC supply voltage - 10 V) / 20 mA
Minimum RL Wattage Determined by: (0.0004 x RL)
Loop Resistance & Wattage Requirements 12 VDC RL (max): 100 , RL (min wattage): 1/8 watt
Loop Resistance & Wattage Requirements 20 VDC RL (max): 500 , RL (min wattage): 1/4 watt
Loop Resistance & Wattage Requirements 24 VDC RL (max): 700 , RL (min wattage): 1/2 watt
Loop Resistance & Wattage Requirements 26 VDC RL (max): 800 , RL (min wattage): 1/2 watt
Loop Resistance & Wattage Requirements 30 VDC RL (max): 1,000 , RL (min wattage): 1/2 watt