China Hall effect current sensor Slkor ACS724LLCTR-10AB-T linear IC for AC DC current
  1. China Hall effect current sensor Slkor ACS724LLCTR-10AB-T linear IC for AC DC current
Hall effect current sensor Slkor ACS724LLCTR-10AB-T linear IC for AC DC current
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
working temperature -40℃~+150℃
Current Range ±10A
Voltage - Supply 5V
Current Terminal Resistance 1.5mΩ
Band Width 120kHz
Response Time (tr) 4us
Sensitivity 200mV/A
Bidirectional Current Detection Support
Description ±10A 200mV/A SOP-8 Current Sensors RoHS
Mfr. Part # ACS724LLCTR-10AB-T
Package SOP-8
Model Number ACS724LLCTR-10AB-T
Product Specification
working temperature -40℃~+150℃ Current Range ±10A
Voltage - Supply 5V Current Terminal Resistance 1.5mΩ
Band Width 120kHz Response Time (tr) 4us
Sensitivity 200mV/A Bidirectional Current Detection Support
Description ±10A 200mV/A SOP-8 Current Sensors RoHS Mfr. Part # ACS724LLCTR-10AB-T