China Digital temperature sensor MICROCHIP AT30TS74-MA8M-T with dissipation and
  1. China Digital temperature sensor MICROCHIP AT30TS74-MA8M-T with dissipation and
Digital temperature sensor MICROCHIP AT30TS74-MA8M-T with dissipation and
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Temperature Range -55℃~+125℃
Interface I2C;SMBus
Temperature Resolution 12bit
Voltage - Supply 1.7V~5.5V
Description -55℃~+125℃ 1.7V~5.5V UDFN-8(2x3) Analog and Digital Output RoHS
Mfr. Part # AT30TS74-MA8M-T
Package UDFN-8(2x3)
Model Number AT30TS74-MA8M-T
Product Specification
Temperature Range -55℃~+125℃ Interface I2C;SMBus
Temperature Resolution 12bit Voltage - Supply 1.7V~5.5V
Description -55℃~+125℃ 1.7V~5.5V UDFN-8(2x3) Analog and Digital Output RoHS Mfr. Part # AT30TS74-MA8M-T
Package UDFN-8(2x3) Model Number AT30TS74-MA8M-T
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Atmel
  • Origin: Advance Information
  • Certifications: Industry Standard Green (Pb/Halide-free/RoHS Compliant)
Technical Specifications
FeatureSpecification
Supply Voltage1.7V to 5.5V
Temperature Range-55C to +125C
Accuracy (Typical)1.0C (-20C to +100C), 1.0C (-10C to +100C WLCSP Only), 2.0C (-40C to +125C)
ResolutionUser-configurable: 9 to 12 bits (0.5C to 0.0625C)
Interface2-Wire I2C and SMBus Compatible Serial Interface
Clock Frequency3.4MHz Maximum (I2C High-Speed Mode)
Active Current85A (Typical)
Shutdown Current1A (Typical)
Package Options8-lead SOIC (150mil), 8-lead MSOP (3.0 x 3.0mm), 8-pad Ultra Thin DFN (UDFN 2.0 x 3.0 x 0.6mm), 4-ball WLCSP, 5-ball WLCSP